Gram na Planszy

Kolejka – recenzja

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Wydana przez IPN gra edukacyjna „Kolejka” odniosła spektakularny sukces. Kolejki po „Kolejkę” nie miały końca, a przez polskich ekspertów z branży gier planszowych wybrana została „Grą Roku 2012”. Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy w prawie 10-letniej historii nagrody tytuł ten otrzymała gra zaprojektowana w Polsce. Zachęcony zarówno ocenami gry jak i poruszoną tematyką zdjąłem ją ze sklepowej półki, poleciałem do kasy i potem szybko do domu, by zacząć testy.

Pierwsze wrażenie

Gra jest naprawdę dobrze wydana. Już samo pudełko stylizowane na owiniętą w szary papier paczkę ocieka klimatem. W środku jest równie dobrze: dwuczęściowa plansza przedstawiająca sklepy i okolice, instrukcja, różnego rodzaju i zastosowania karty – wszystko wykonane jest bardzo porządnie i przede wszystkim klimatycznie, co zresztą widać na zdjęciach. Nie ma się do czego przyczepić.

Gra w całej swojej okazałości

Gra w całej swojej okazałości

Rozgrywka

W kolejce możemy stać we 2 do 5 osób. Każdy gracz na początku losuje listę zakupów, której skompletowanie jest kluczem do zwycięstwa – trzeba być po prostu pierwszym, któremu się to uda. Ponadto dostajemy pięć drewnianych pionków reprezentujących rodzinę, którą wysyłamy pod sklepy po potrzebne produkty. I tu zaczyna być ciężko: półki sklepowe straszą pustkami, dostawy są nieregularne, a oprócz innych współkolejkowiczów na cenne towary czają się spekulanci.

W walce na sklepowym froncie pomóc nam ma 10 kart, które nieraz potrafią namieszać w zdawałoby się uporządkowanym ogonku. Tylko co z tego, że wyślemy do sklepu matkę z dzieckiem na ręku i sporządzimy listę społeczną, która ostatnich uczyni pierwszymi, skoro nasz sąsiad wykorzysta znajomości i najpierw ekspedientka sprzeda mu towar spod lady a następnie kolega w komitecie wojewódzkim PZPR da mu przeciek o planowanej dostawie? Do tego w jednym sklepie remanent, w drugim pomyłka w dostawie i dzieci zamiast jechać na kolonie stoją po potrzebne do tego produkty.

Gra podzielona jest na fazy:

  • zajmowanie miejsc w kolejkach
  • dostawa towaru (dowiadujemy się co, gdzie i ile w danym dniu zostanie rzucone na półki)
  • przepychanki (10 kart do wykorzystania w 5 rundach, możemy mieć w ręku max 3, po 5 rundzie wszystkie wracają do talii i możemy ponownie skorzystać ze starych sztuczek)
  • otwarcie sklepu (każdy pionek może kupić jedną rzecz, do domu z fantami wracają ci, dla których starczyło towarów)
  • wymiana na bazarze (oddając 2 przedmioty za 1 możemy dokonać wymiany, chociaż stojąca na bazarze przekupka codziennie ma inną promocję, dzięki której wymiana jest uczciwa – 1 do 1)

Wygrywa osoba, która pierwsza skompletuje swoją listę zakupów. Proste i przyjemne, a przy okazji wciągające.

kolejka-1-725x5431

Podsumowanie

„Kolejka” jest grą z łatwymi do przyswojenia zasadami, dzięki czemu nawet z towarzystwem zielonym w kwestii gier można od razu przejść do gry. W 2 osoby można grać, ale jak to zwykle bywa dopiero przy 3 lub 4 gra nabiera rumieńców. Nie jest to rozgrywka wymagająca wielkiego główkowania – dla hardkorowych graczy jest to raczej miły przerywnik od bardziej wymagających tytułów, dobrze za to sprawdza się w gronie początkujących graczy, którzy dobrze się bawią nie będąc przytłoczonym skomplikowanymi zasadami.

W tym wypadku ważny jest też jednak aspekt poruszanej tematyki – czasy PRL-u nie często pojawiają się w kontekście rozrywki, szczególnie dla osób, które czasów tych ze względu na wiek nie pamiętają. IPN dołożył starań, by gra oddała ducha tamtych czasów i co prawda sam czasów mydła For You i Przemysławki nie pamiętam, mimo tego, a może właśnie dzięki temu, tym bardziej doceniam „Kolejkę”.

Grę można spokojnie znaleźć za około 50 zł – za taką cenę wstyd nie brać!

kolejka-6-725x5431