Gram na Planszy

Dice Brewing oraz DICE Brewing – niby podobne, a zupełnie inne! Czym się różnią?

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Ireneusz Huszcza i Filip Głowacz to twórcy Piwnego Imperium, którzy ostro namieszali w planszówkowym świecie niezwykle udaną promocją, akcją na serwisie wspieram.to i oczywiście samą grą. Dopiero co wyszedł dodatek o polskich browarach i pubach, a już na horyzoncie majaczą Dice Brewing i DICE Brewing. Pierwsze jest grą planszową, drugie aplikacją na Androida i iOS – obie ponownie skupione są wokół piwnych klimatów, obie jednak oprócz nazwy i tematyki niewiele mają wspólnego. Pierwsza gra na pewno ujrzy światło dzienne, druga natomiast potrzebuje pomocy od nas – graczy. Akcja zbierania funduszy na Kickstarterze ruszy już niedługo – co ważne, zostaliśmy partnerem medialnym akcji, dzięki czemu będziemy z projektem i akcją tak na bieżąco, jak tylko można być – a może i ciut bardziej :) Szykujemy dla was sporo informacji, testy i wywiady, natomiast na razie zapraszamy na to, co sami twórcy chcą nam przekazać o obu tytułach. Serdecznie zapraszamy, bo naprawdę warto – nieważne, czy lubicie grać, pić piwo, czy łączycie obie te przyjemności ;)

Często rozmawiając z graczami o naszych nowych tytułach oraz podając nazwy, stykamy się z chwilą zadziwienia, czy przypadkiem czegoś nie pomyliliśmy. Sprawa staje się bardziej jasna w momencie, gdy można przyjrzeć się tytułowi napisanemu na kartce lub spojrzeć na logo gry. Okazuje się, że faktycznie można dostrzec różnicę. Jest to jednak wstęp. Faktyczna różnica jest niebagatelna, ponieważ w rzeczywistości rozmawiamy o kompletnie różnych tytułach o zupełnie różniącej się od siebie mechanice.

Dice Brewing

Zaczynając od początku: Dice Brewing, to pozycja od której wszystko się zaczęło… to gra „tradycyjna”, a więc gra oparta na mechanice Dice Building Game, w której każdy z uczestników rozgrywki wciela się w rolę początkującego piwowara, Czeladnika, rozpoczynającego pracę w browarze Dice Brewing. Jednak, żeby tego było mało, sama posada nie jest niczym pewnym… W rozgrywce może zmierzyć się od 2 do 4 graczy, a po okresie próby posadę Głównego Piwowara w Browarze Dice Brewing otrzymuje wyłącznie jeden z nich. Zaczynamy więc zawody! :)

Każdy z Czeladników musi potwierdzić swoje umiejętności w warzeniu różnorodnych stylów piwnych, pozyskiwaniu odpowiednich słodów i chmielu, czy też wzbogacaniu receptur odpowiednimi dodatkami, podnoszącymi unikatowość swojego piwa. Ale to nie wszystko… każdy z graczy będzie miał możliwość bezpośredniego rywalizowania, czyli krótko mówiąc uprzykrzania życia innym, często w dość niewybredny sposób… Czyli przez całą grę czeka nas rywalizacja, rywalizacja i jeszcze raz rywalizacja – począwszy od receptur, które należy zdobywać, a zakończywszy na żetonach akcji, które mogą zostać użyte w każdej chwili a ich adresatem może być dowolny gracz.

Gracze wcielają się w rolę piwowarów/czeladników, których zadaniem jest pozyskiwanie zasobów niezbędnych do warzenia piwa i zdobywania kolejnych receptur, a w raz z nimi złota i punktów mistrzostwa. W tym celu korzystają z 6 kart lokalizacji, które pozwalają rozwijać zawartość puli zasobów, a także wyposażać swój magazyn w żetony składników specjalnych, czy żetony akcji wpływających na bieżący przebieg rozgrywki. Grę zwycięża ten, kto po osiągnięciu limitu zdobytych przez wszystkich graczy receptur, posiada największą ilość punktów mistrzostwa.

Czas gry: 45 – 90 minut

Szczegółową listę komponentów odnajdziecie na profilu Dice Brewing na BoardGameGeek.

Możecie również zapoznać się z dość spontanicznie nakręconym przebiegiem gry, który zamieściliśmy na naszym profilu na YouTube:

YouTube Preview Image

DICE Brewing

Nazwa tej gry pochodzi od pierwszej multimedialnej kostki do gry, czyli DICE+, produkowanej przez Game Technologies. To właśnie to urządzenie oraz wszystkie jego funkcjonalności zainspirowały nas do zaprojektowania gry mobilnej, dedykowanej (na chwile obecną) na platformy Android i iOS. Gra będzie pierwszą tego typu pozycją, która w pełni wykorzystuje wszystkie możliwości urządzenia DICE+, czyli wyczuwanie dotyku na konkretne ścianki kości, programowanie wyświetlania się ścianek w różnej kolejności w różnych kolorach, akcelerometr, czy zliczanie czasu przetaczania się kości po stole. To wszystko oczywiście zostanie osadzone w klimatach związanych z warzeniem piwa i konkretnymi zadaniami jakie będą musieli wykonywać gracze aby uprawić, zebrać plony uwarzyć oraz zaserwować piwo. W naszym zamyśle, każdy gracz będzie mógł uwarzyć dowolnie wymyślone przez siebie piwo (poprzez wykorzystanie dowolnej liczby chmielu i słodów), a gra będzie jedynie podpowiadać w ramach jakiego stylu piwnego gracz w danym momencie się porusza.

10277762_481332988635068_5197685395817318417_n

Gra w swojej idei będzie bardzo mocno interaktywna, ponieważ sama kość DICE+ daje nam możliwość przejścia na nieco inny poziom interakcji między graczami a grą, czy też pomiędzy samymi graczami – np. gracze mogą sobie wzajemnie przeszkadzać stosując żetony akcji specjalnych, czy po prostu wykonując odpowiednie ruchy DICE+ na etapie konkretnych zadań.

Poprzez liczne mini gry, nieustanne ćwiczenia, a także warzenie kolejnych piw, wszyscy piwni adepci i uczestnicy zabawy zdobywają punkty mistrzostwa, a osoba która w danej rozgrywce zdobędzie ich najwięcej, otrzymuje zaszczytne miano Mistrza Piwowarstwa.

Sama gra prowadzi wszystkich uczestników od plantacji chmielu, przez uprawę jęczmienia i słodowanie, utrzymywanie odpowiedniej temperatury w kotle warzelnym, etykietowania piwa, nalewania piwa za barem, czy wreszcie jego podawanie klientowi.

Opracowanie gry mobilnej (i to jeszcze tak charakterystycznej) będzie wymagało niemałych nakładów pieniężnych. Dlatego też podjęliśmy decyzję aby wejść z DICE Brewing na Kickstartera i tam zebrać potrzebne środki. Start kampanii na Kickstarterze już w maju – wkrótce dostarczymy Wam większej ilości informacji.

Wersję planszową gry będziemy wydawać z własnych środków, natomiast przy wersji mobilnej będziemy potrzebowali pomocy społeczności. Wszystkie progi z grą będą też zawierać kość DICE+. Będzie jeden próg,w którym będzie można kupić wersję mobilną i wersję planszową oraz DICE+. Gdy kampania wystartuje będziemy mieli już praktycznie gotowe wszystkie grafiki do wersji analogowej, nakręcimy również filmik z gameplayu i załączymy instrukcję do pobrania. Czeka nas zatem naprawdę intensywny okres, ale dotychczasowe opinie graczy i ich zainteresowanie grą stanowią dla nas ogromny zastrzyk pozytywnej energii, dzięki któremu aż chce się pracować dalej.

DICE Brewing

Uff… to na razie tyle :) Gry oczywiście można cały czas zobaczyć w ramach otwartych testów jakie organizujemy – ostatnie miały miejsce w ramach 5. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa we Wrocławiu, kolejne planujemy zrealizować w ramach Krakowskiego Festiwalu Piwa, od 24 maja.

Zapraszamy wszystkich chętnych do zagrania w prototypy i zapoznania się z działaniem gry mobilnej w powiązaniu z DICE+. Zachęcamy również do śledzenia informacji o projekcie Dice Brewing i DICE Brewing na naszym facebookowym fanpage’u, czy też na fanpage’u naszego wydawnictwa – https://www.facebook.com/boardanddice.