Gram na Planszy

Znalezione na Kickstarterze #1

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Zapraszam na subiektywne zestawienie co ciekawszych gier, które ujrzą światło dzienne dzięki wspólnym staraniom fanów. Żeby jeszcze ta wysyłka gier wspieranych na Kickstarterze nie była taka droga…

Hollywood: Make Your Own Blockbuster

Koniec zbiórki: 19 czerwca

Cena: 40$ + 15$ wysyłka (ok. 165 zł)

Szybka karcianka dla 2-6 graczy, w której każdy będzie miał okazję spróbować swoich sił jako hollywoodzki producent: zatrudniać najlepszych aktorów czy toczyć boje o najzdolniejszych reżyserów, skupić się na jednej superprodukcji, czy może zająć się kilkoma niskobudżetowymi filmami. Z jednej strony gra ma niski próg wejścia i jest przyjazna dla mniej doświadczonych graczy, ale z drugiej strony twórcy zapewniają, że weterani również nie powinni się przy niej nudzić. Gra została wydana w 2013 roku w Rosji, gdzie dostała m.in. nagrodę dla najlepszej gry rodzinnej. Uwagę przykuwa oprawa graficzna gry: wszystko jest kolorowe i utrzymane w bardzo fajnym, filmowym tonie. Dla mnie bomba!

 

Progress: Evolution of Technology

Koniec zbiórki: 24 czerwca

Cena: 45$ + 10$ wysyłka (ok. 165 zł)

Jest to dzieło Andrei Novaca, twórcy niedawno wydanego w Polsce za sprawą wydawnictwa Granna Pretora. Progress to gra karciana, w której staniemy na czele cywilizacji, którą poprowadzimy od starożytności aż po odkrycie elektryczności. Tematyka przypomina Innowacje, w tym przypadku oprócz kart znajdziemy również plansze i znaczniki, a rozbudowa naszej cywilizacji ma odbywać się w bardziej naturalny sposób: kolejne wynalazki nie będą brały się z powietrza, jedne będą prowadzić nas do kolejnych. Gra ma być w miarę prosta do opanowania, ale tworzenie wygrywających strategii będzie już większym wyzwaniem. Jeśli zdecydujecie się wesprzeć projekt, to wysyłka gier planowana jest na październik tego roku.

 

Copper Country

Koniec zbiórki: 12 czerwca

Cena: 80$ z wliczoną wysyłką (ok. 240 zł)

Gra planszowa dla 2 do 4 graczy, którzy przez godzinę (w porywach do dwóch) przeniosą się do Ameryki 1840 roku, gdzie rywalizować będą ze sobą jako właściciele firm wydobywczych. W walce o miedź niezbędni będą pracownicy, którzy pracując w kopalni będą narażać swoje życie. Rozrost kopalni pociągnie za sobą rozrost infrastruktury wokół nich, graczom nieobce będą również historyczne wydarzenia. Osobiście bardzo podoba mi się wygląd kart, których w pudełku znajdziemy 161, za to bardzo słabiutko wygląda plansza gry – na prototyp może być, ale jeżeli jest to ostateczna wersja, to trochę słabo. Całość jednak zapowiada się całkiem interesująco, tylko ta cena…

 

BattleCON: War Remastered

Koniec zbiórki: 29 czerwca

Cena: 50$ + 25$ wysyłka (225 zł)

Klimat bijatyk 2D, takich jak Street Fighter czy Mortal Kombat, przeniesiony na karty – format ten jak i zmiana „platformy” wydają się być udane, ponieważ wcześniejsze wersje gry cieszyły się powodzeniem nie tylko na Kickstarterze, ale również w planszówkowym świecie: na BGG liczba oddanych głosów co prawda oscyluje około 500, ale średnia głosów na podstawową wersję gry to 7.83, a na sequel 8.73. Odnowiona wersja ma na celu przedstawić grę nowym graczom: postacie, tryby rozgrywki, dostępne opcje zostały zorientowane na dwuosobowe pojedynki przystępne dla nowych osób.

 

XenoShyft Onslaught

Koniec zbiórki: 18 czerwca

Cena: 50$ + wysyłka (jeszcze nie podano jej kosztu)

Gra dla 1 do 4 graczy, w której musimy bronić się przed hordą kosmitów, których celem jest obrócenie w perzynę naszej bazy. XenoShyft to gra, w której budujemy swoją talię z różnego rodzaju pułapek, broni, zbroi oraz różnych technologii, które mają nam pomóc przetrwać 9 rund, podczas których coraz bardziej zdeterminowani kosmici będą chcieli wedrzeć się do naszej bazy. W pudełku znajdziemy m.in. ponad 400 (!) kart oraz matę do gry. Na uwagę zasługuje oprawa graficzna gry, która stoi na bardzo wysokim poziomie – karty wyglądają wyśmienicie, a klimat horroru sci-fi aż się z nich wylewa. Jednoosobowa lub kooperacyjna gra base defense z elementami deck-buildingu? Ja się na to piszę!