Gram na Planszy

iKNOW – recenzja

Opublikowany:
Przez: Magdalena Cieślak

Myślisz, że wiesz wszystko o świecie, kulturze, ludziach i historii? Mylisz się! Myślisz, że wiesz sporo? Zagraj w iKNOW, a uświadomisz sobie jak wiele czeka Cię nauki ;)

A: Który szczyt górski?

B: Hmmm… chyba będę potrzebował 3 podpowiedzi.

A: Ok. Wspinaczka na niego jest zakazana ze względu na lokalne wierzenia religijne.

B: Następną poproszę…

A: Jest najwyższym niezdobytym szczytem świata.

B: Ok, jeszcze jedna – na pewno mi pomoże :)

A: Jest to najwyższy szczyt Bhutanu (7570 m n. p. m.).

B: ?????

A: Nie wiesz?! To Gangkhar Puensum! Hahaha :)

B: Niestety, nie mogę powiedzieć iKNOW, bo nie wiem :(

Tak mniej więcej wygląda przykładowa runda w iKNOW. Ale nie ma co się zrażać, to wszystko naprawdę nie wygląda źle. Owszem, pytania czasami są piekielnie trudne (choć zdarzają się i banalne), ale nie zmienia to faktu, że gra jest po prostu fajna i warto po nią czasami sięgnąć, zwłaszcza w większym gronie (ciut alkoholu w zabawie nie zaszkodzi, a wręcz pomoże ;))

Ale zacznijmy od początku…

Celem w iKNOW jest zdobycie 20 punktów, które gwarantują zwycięstwo. A jest to możliwe dzięki udzielaniu dobrych odpowiedzi na pytania, ale nie tylko! Chodzi również o to, by właściwie ocenić, czy nasi przeciwnicy będą znali odpowiedzi, czy nie. Dzięki temu można nie mieć specjalnie dużej wiedzy, a i tak wygrać z – teoretycznie – dużo mądrzejszymi rywalami :)

IMG_1673

W pudełku z grą znajdziemy niewielką kwadratową planszę, 400 kart z pytaniami (po 4 pytania na każdej, co daje niebagatelną sumę 1600 pytań!), 6 pionków iKNOW, 6 pionków iBET, pionek oznaczający kategorię pytania, żetony punktowe (po 25 sztuk o nominałach 1 i 5 punktów) oraz jednostronicową instrukcję. Wszystko wygląda świetnie! Pudełko jest białe (troszkę przypomina styl Apple’a), proste i eleganckie. W środku, na samym środku znajduje się drugie pudełeczko z kartami pytań, które można trzymać w środku, ale równie dobrze można je wyjąć i podczas gry zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Dodatkowo, dookoła pudełeczka rozsypane są żetony oraz pionki, co daje ciekawy ogólny look, ale zupełnie nie przeszkadza, bowiem kolory są tak charakterystyczne, że bardzo łatwo wszystko szybko znaleźć :)

Rozgrywka na 3 lub więcej osób rozpoczyna się od wybrania lektora, który w danej rundzie będzie jedynie czytał pytanie i podpowiedzi (nie będzie odpowiadał). Lektor losuje kartę i czyta pytanie z wybranej przez siebie kategorii. W tym momencie osoba siedząca po jego lewej decyduje ile podpowiedzi potrzebuje, by odpowiedzieć na powyższe pytanie. Ma do wyboru jedną, dwie lub trzy podpowiedzi i oznacza swoją decyzję pionkiem iKNOW w wybranym przez siebie kolorze, w odpowiednim miejscu na planszy. Tą samą czynność wykonuje każda następna osoba, pamiętając, że pionek można postawić tylko na wolnym polu, a tych są jedynie po dwa na każdą ilość podpowiedzi (czyli jeżeli dwaj gracze obstawili, że potrzebują po 3 odpowiedzi, to niestety trzecia osoba musi wybrać 1 lub 2 podpowiedzi, ponieważ tylko tam zostało wolne miejsce na planszy). To jeszcze bardziej podnosi poziom trudności rozgrywki, ale równocześnie daje więcej zabawy.

IMG_1674

Następnie gracze mają kolejną decyzję do podjęcia – wybierają gracza i obstawiają, czy odpowie on na zadane pytanie, czy nie. Po podjęciu decyzji ustawia pionek iBET obok pionka danego zawodnika po stronie z minusem „-„, lub plusem „+”. Tutaj również obowiązuje zasada, że pionek można postawić tylko na jednym polu, dlatego jeżeli cały stół wie, że dana osoba jest słaba ze sportu, a na takie właśnie pytanie przyjdzie jej odpowiedzieć, to tylko pierwsza osoba będzie miała szansę tak obstawić, a reszta będzie musiała dalej kombinować. Dobre typowanie to kolejny punkt, podczas gdy błędne to strata punktu.

W kolejnym kroku lektor czyta podpowiedzi, a gracze odpowiadają zgodnie z liczbą zadeklarowanych podpowiedzi. Następnie przyznaje punkty za dobre odpowiedzi (odpowiednio 1 podpowiedź – 3 punkty, 2 podpowiedzi – 2 punkty, 3 podpowiedzi – 1 punkt), oraz dodaje lub odbiera punkty za poprawne lub błędne typowanie poprawności odpowiedzi innych graczy. Runda dobiega końca, lektor (w ramach zadośćuczynienia) otrzymuje 2 żetony punktowe.

Nowa runda zaczyna się od gracza, który w poprzedniej jako pierwszy poprawnie odpowiedział na pytanie. Warto nim być z dwóch powodów: po pierwsze to właśnie on wybiera kategorię kolejnego pytania, a po drugie ma on całą planszę do dyspozycji jeśli chodzi o wybór ilości podpowiedzi. Kategorię pytań wybiera ustawiając przezroczysty pionek na jednym z pól na rogach planszy. W każdym rogu jest jedno pole w odpowiednim kolorze – żółte oznacza kulturę, niebieskie ludzi, zielone świat, natomiast czerwone historię. Jeżeli w poprzedniej rundzie nikt nie udzielił poprawnej odpowiedzi, wówczas przezroczysty pionek wędruje na kolejne pole, wyznaczając tym samym kategorię kolejnego pytania.

I tak gra toczy się do momentu, kiedy któryś z graczy osiągnie wynik 20 punktów (co biorąc pod uwagę trudność niektórych pytań, może zbyt szybko nie nastąpić :))

iKNOW to gra do 6 osób, jednak i w dwójkę można zagrać. Według podstawowych zasad w grze dwuosobowej nie ma lektora – jeden gracz czyta, ale ma też prawo obstawiać, decydować, odpowiadać i zdobywać punkty. Musi jedynie zakrywać podpowiedzi i odpowiedź aż nadejdzie chwila, kiedy może je przeczytać. Pozostałe zasady pozostają bez zmian. Nam jednak bardziej przypasowały domowe zasady, które stworzyliśmy na własne potrzeby. W naszym wariancie jedna osoba naprzemiennie czyta pytanie rywalowi (obstawiając przy tym, czy odpowie czy nie), a następnie sama odpowiada na pytanie zadane przez drugiego gracza. Jeżeli dana osoba udzieliła poprawnej odpowiedzi, ma możliwość wyboru następnej kategorii (tylko dla siebie). Jeżeli natomiast popełniła błąd, wówczas przezroczysty pionek wędruje na kolejne pole. Następne pytanie czyta osoba, która w tej rundzie odpowiadała. I tak do momentu kiedy ktoś zdobędzie 20 punktów.

Jest to wersja, która nieco lepiej sprawdza się w wariancie dwuosobowym, ponieważ wyklucza podglądanie odpowiedzi, a przede wszystkim sugerowanie się (lub klasyczne zgapianie) cudzych odpowiedzi. Tutaj decyduje się samemu – jesteśmy tylko my i nasza wiedza lub jej brak :)

Myślę, że warto wspomnieć, że iKNOW może nauczyć nie tylko pewnych kwestii z zakresu treści pytań, ale również pozwala poznać swojego przeciwnika. Można dowiedzieć się co wie, co go interesuje, w jakiej dziedzinie jest dobry, a której unika jak ognia. Czasami osoba, którą doskonale się zna, może nagle zaskoczyć np. znając odpowiedź na jakieś kosmiczne pytanie, czego zupełnie byśmy się nie spodziewali. Co dzięki obstawianiu ma też przełożenie na zdobycz punktową.

Dużym plusem iKNOW jest to, że podczas gry można się wspaniale bawić i śmiać z siebie i wszystkich dookoła. Ponieważ w obliczu 1600 pytań, nieraz piekielnie trudnych, każdy bez wyjątku wydaje się być głupolem, który nic nie wie. Uwierzcie, że to wywołuje salwy śmiechu – szczególnie, że czasami pytania są tak trudne, że aż śmieszne. Także mimo, iż na początku każdy poczuje się nieziemskim durniem i będzie mu głupio, to to uczucie minie dosłownie po kilku seksundach, kiedy zobaczy, że nie jest sam w tej niedoli. Wówczas rozpocznie się zabawa, której nie będzie końca.

Myślę, że gra uczy nawet największych sztywniaków (na przykład takich jak ja ;), że nie ma nic złego w tym, by czegoś nie wiedzieć i że czasami naprawdę fajnie jest się pośmiać z własnej osoby.

Oczywiście nawet w natłoku trudnych pytań można znaleźć pytania łatwe i przystępne dla siebie – wtedy człowiek czuje ogromną satysfakcję, że coś wie, dodatkowo w powietrzu unosi się szacunek rywali – to też jest bardzo miłe uczucie :)

Podsumowując, polecam iKNOW ludziom, którzy chcą zagrać w grę, gdzie trzeba wykazać się wiedzą, w której można też się czegoś nauczyć, ale przede wszystkim można się nieźle pośmiać z siebie i z innych. Poza tym, gra jest naprawdę ładnie wydana i przyjemna. Oczywiście nie jest to tytuł, po który będziemy sięgać bardzo często, ale myślę, że warto go mieć w swojej kolekcji. Quizowa gra zawsze się przyda, a iKNOW w tej kategorii wydaje się być mocną pozycją.

Podstawowe informacje:

 • Wydawnictwo: Tactic
 • Liczba graczy: 2-6
 • Wiek graczy: 15+
 • Czas gry: ile chcemy :)
 • Cena: 110 zł (Gamiko)

Plusy:

 • wykonanie
 • niezła zabawa, kiedy nikt nic nie wie (czyli często) :D
 • motyw z obstawianiem odpowiedzi rywali
 • można się czegoś nauczyć
 • bardzo dużo pytań – wysoka regrywalnosć

Minusy:

 • często ciężkie pytania
 • można poczuć się debilem :)
 • zasady dotyczące gry dwuosobowej

Dziękujemy wydawnictwu Tactic za przekazanie gry do recenzji.

 

Tactic logo