Gram na Planszy

Nadchodzi XCOM: The Board Game

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Wydawnictwo Fantasy Flight Games wzięło na tapetę kolejną dużą markę. Tym razem na planszę przeniesiony zostanie XCOM, niedawno odświeżony i ciepło przyjęty przez fanów rozrywki elektronicznej. Czy XCOM: The Board Game dorówna swojemu pierwowzorowi?

O to chyba nie trzeba się martwić: sama nazwa wydawcy gwarantuje wysoką jakość komponentów, a za mechanikę odpowiadać będzie Eric M. Lang, twórca m.in. Chaos in the Old World i Quarriors. To jednak nie wszystko, bowiem analogowa wersja gry nie zerwie całkowicie z elektronicznymi elementami: w rozgrywce niezbędna będzie darmowa aplikacja, którą gracze będą mogli pobrać na smartfony bądź też korzystać z niej na komputerach. To ona będzie kontrolowała ruchy kosmitów, z którymi przyjdzie nam walczyć, dzięki czemu będziemy mieli okazję zmierzyć się z prawdziwie sztuczną inteligencją!

XC01_bg_a

Gra przeznaczona będzie dla 1-4 graczy, którzy ramię w ramię staną w obronie naszej planety, a do ich zadań należeć będzie uratowanie istnień ludzkich, stłumienie narastającej globalnej paniki, a ostatecznie odparcie inwazji kosmitów. W trakcie gry będziemy zestrzeliwać latające spodki, przydzielać żołnierzy do kluczowych dla naszych celów misji, a także odkrywać sekrety pozaziemskiej technologii, którą następnie wykorzystamy przeciwko ich twórcom.

Gracze wcielą się w czterech liderów organizacji XCOM: Commander odpowiedzialny za budżet, Chief Scientist badający obcą technologię, Central Officer, którego oczkiem w głowie są satelity, oraz Squad Leader wysyłający żołnierzy na kolejne misje.

Gra swoją premierą ma mieć jeszcze w tym roku, a ja czekam z niecierpliwością – zagrywałem się w XCOMa na konsoli, z największą ochotą sprawdzę więc, czy FFG uda się przenieść tamten klimat i emocje na blat mojego stołu. Trzymam kciuki!