Gram na Planszy

Chrum chrum – recenzja

Opublikowany:
Przez: Magdalena Cieślak

Chrum, chrum! to maleńka karcianka wydawnictwa G3, w której liczy się refleks i odrobina zdolności matematycznych :)

Co w pudełku?

IMG_3134

Małe pudełko (jak przystało na G3) mieści w sobie instrukcję i 90 kart – po 14 kart psów, kotów, owiec, krów, osłów, kurczaczków i 6 kart świni. Wszystkie zwierzaki mają wartości od 0 do 6, natomiast świniak ma zawsze numer 7.

Opis rozgrywki:

Gra wygląda tak, że od najmłodszego gracza począwszy, każdy wykłada po jednej karcie na stos na środku stołu. I dzieje się tak do momentu kiedy:

 1. którykolwiek z graczy położy kartę ze zwierzęciem, które już leży na górze stosu (kota położy na kota, psa na psa itd.)
 2. wyłoży kartę, której wynik po zsumowaniu z cyfrą na poprzedniej karcie daje 7
 3. zagra kartę ze świnką.

Wówczas – w pierwszej sytuacji, gracz, który to zauważy jako pierwszy musi szybko przykryć ręką cały stos kart i wydać z siebie odgłos zwierzęcia, które widnieje na obu kartach. Natomiast w sytuacji numer 2, gracz, który najszybciej się zorientuje, że suma cyfr obu kart wynosi 7, musi jak najszybciej nakryć ręką wszystkie karty i zachrumkać! Dokładnie takie same zasady zachowania występują w przypadku pojawienia się świni.

Osoba, która dobrze zareaguje w każdej z tych 3 sytuacji, zabiera wszystkie karty ze środka stołu i odkłada je jako punkty na koniec gry. Jeżeli jednak popełni błąd (na przykład zachrumka gdy ma zaszczekać), wtedy musi udawać głupiutką małpkę (oczywiście z odgłosami!).

Ale o co chodzi?

W tej grze chodzi głównie o to, żeby dobrze się bawić i śmiać z siebie i rywali. Nie da się ukryć, że fakt wydawania z siebie co jakiś czas odgłosów zwierząt będzie wyzwalał salwy śmiechu wszystkich graczy (ale i obserwatorów). Dodatkowo gra jest szybka, więc można wyjąć ją niemal zawsze i chwilę pograć i się wyluzować :) Poza tym, grafiki są niezwykle piękne i kolorowe. Wszystkie zwierzaczki są uśmiechnięte i radosne, co bardzo przyciąga dzieciaki! Jednak poza wszelkimi aspektami zabawowymi, mamy tutaj jeszcze kwestię ćwiczenia refleksu, spostrzegawczości i szybkiego liczenia, zatem umiejętności, które dziecku na pewno przydadzą się na jego ścieżce edukacji, więc i coś pożytecznego można znaleźć.

Ogólne wrażenia:

Uważam, że dużym plusem są bardzo niewielkie rozmiary pudełka, dzięki czemu zawsze i wszędzie można mieć ją ze sobą. Co więcej zasady gry pozwalają na grę chociażby w samochodzie/pociągu, co pozwoli wyeliminować ciągłe „nuuuuudzi nam sięęęęęęęę…” podczas dłuższych podróży :) Poza tym jak pisałam wyżej, karty są po prostu piękne i na pewno poprawią humor każdemu kto na nie spojrzy (już nie mówiąc o zagraniu partyjki ;)

Polecam :)

Podstawowe informacje:

 • Autor: Inon Kohn
 • Wydawnictwo: G3
 • Liczba graczy: 2-6
 • Wiek graczy: 6+
 • Czas gry: 15 minut
 • Cena: 27 zł (Gamiko)

Plusy:

 • małe pudełko
 • radosne i kolorowe grafiki
 • szybka rozgrywka
 • dużo śmiechu i zabawy
 • świetna zabawa dla dzieci

Minusy:

 • tytuł ewidentnie dla dzieci, dorośli raczej będą się nudzić (ale wspólna rozgrywka może być naprawdę miła)