Gram na Planszy

TOP 3 – gry imprezowe

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Jakie są najlepsze gry na imprezę? Jaką grę warto kupić pod tym kątem? Co to znaczy imprezowa gra? Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże wam odpowiedzieć sobie na te pytania.

Rozpoczynamy nowy cykl: co tydzień planujemy publikować zestawienie naszym zdaniem trzech najlepszych gier w najróżniejszych kategoriach.

Do każdej gry dodamy oczywiście krótkie uzasadnienie wyboru – krótkie, ponieważ w topach znajdą się tylko gry, w które faktycznie graliśmy, a wiele z nich doczekało się również recenzji na naszym blogu, tak więc klikając w dany tytuł będziecie mogli zapoznać się z zdecydowanie bardziej wyczerpującym opisem danej gry.

Do listy trzech najlepszych najczęściej dodamy zapewne tytuły, które nie załapały się na podium, ale na które na pewno warto również zwrócić uwagę.

Czasami zabraknie najprawdopodobniej tytułów, które wśród innych graczy wiodą prym w danej kategorii, ale powody ku temu są dwa:

  1. Ile ludzi, tyle gustów
  2. „W topach znajdą się tylko gry, w które faktycznie graliśmy” – a niestety nie graliśmy we wszystko :)

Tyle na teraz, przejdźmy do meritum. Za gry imprezowe uznaliśmy gry:

  • zdolne „pomieścić” minimum 5 graczy (im więcej tym lepiej)
  • mające zasady, które można wytłumaczyć w kilka minut
  • w które grać może w zasadzie każdy
  • przy których na pierwszy plan wysuwa się zabawa, rozmowy i śmiech, a o wygranej decydują głównie refleks i/lub skojarzenia, fantazja, kreatywność

Postanowiliśmy jednak, że już pierwsza część z cyklu TOP 3 odejdzie od założonego scenariusza: obrady na temat gier imprezowych były znacznie bardziej zażarte niż się tego spodziewaliśmy i ostatecznie kategorii tej postanowiliśmy przyporządkować trzy podkategorie. Na początek…

 

TOP 3 gier imprezowych

(refleks i spostrzegawczość)

 

MIEJSCE I: Dobble

dobble-1-725x543

Mała wielka gra! W niewielkim, okrągłym metalowym pudełku, które zmieścimy w kieszeni kurtki, mieści się 55 kart, które dostarczają niesamowitej zabawy aż na 5 różnych sposobów, bo tyle wariantów gry podaje maleńka instrukcja. Grać może aż do 8 osób, zasady tłumaczy się minutę, wygrać może każdy z każdym, ponieważ liczy się jedynie spostrzegawczość i refleks. Idealna gra na każde spotkanie z grami i nasz faworyt!

MIEJSCE II: Duuuszki

zdjęcie 1

 

Kilka drewnianych figurek i mały stos kart, a zabawy co niemiara! Gdzie byśmy Duuuszków nie zabrali, z kim byśmy nie grali, to emocje i zabawa zawsze są na najwyższym poziomie. Proste zasady, dwa warianty, niewielki rozmiar i cena, dla nawet 8 osób, do tego da się nawet grać w wodzie! :)

 

MIEJSCE III: Jungle Speed

Jungle-Speed-Safari-_bc26035

Grę poznaliśmy stosunkowo niedawno, ale od razu przypadła nam do gustu, chociaż wspólne łapanie totemu może skończyć się zadrapaniami, a karty niby podobne, ale jednak inne, potrafią momentami wkurzyć :) Przy stole dominuje jednak zabawa i pozytywna atmosfera, a grać może nawet 20 osób! I ponownie liczy się spostrzegawczość (przede wszystkim) i refleks (ciut mniej, ale zdecydowanie warto go mieć!).

 

TOP 3 gier imprezowych

(skojarzenia)

 

MIEJSCE I: Koncept

SONY DSC

Gra, która oczarowała mnie jeszcze zanim rozłożyłem ją na stole, mniej więcej w połowie czytania instrukcji. Świetnie wydana i pomyślana wersja kalamburów, w której pokazujemy hasła zaznaczając nasze skojarzenia pionkami na planszy. Genialny w swojej prostocie pomysł, który podoba się każdemu, z kim mieliśmy przyjemność grać. Na raz może grać kilkanaście osób, zachęca do wspólnych rozmów, pobudza kreatywność, powoduje salwy śmiechu. Hit!

MIEJSCE II: Tajemnicze Domostwo

zdjęcie 4 (4)

Pięknie wydana i ilustrowana gra, w której jedna osoba stanie się duchem, a reszta detektywami, którzy z pomocą ducha będą starać się rozwikłać tajemnicę morderstwa sprzed lat. Jej motorem napędowym są skojarzenia, gracze razem wygrywają bądź razem przegrywają, ilość kart gwarantuje wysoką regrywalność. Gra momentami może wydawać się ciężka, ale zachęca do wspólnych rozmów jak żadna inna na tej liście, a karty ducha spokojnie mogą służyć do gry w Dixita – dlatego Tajemnicze Domostwo jest od niego oczko wyżej: to dwie gry w jednej ;)

MIEJSCE III: Dixit

Dixit-karty-725x543

Bestseller, do którego wyszło zatrzęsienie dodatków z nie tylko nowymi kartami, ale również nieco zmodyfikowanymi zabawami. Grunt, że na imprezie sprawdza się bardzo dobrze, pobudza kreatywność, a wynajdywanie odpowiednich, ale nie zbyt nachalnych skojarzeń daje dużo frajdy i satysfakcji.

 

TOP 3 gier imprezowych

(zręcznościowo-umysłowe)

 

MIEJSCE I: Activity

SONY DSC

Kalambury, w których hasła pokazujemy, rysujemy i mówimy, a decyduje o tym położenie naszego pionka na planszy, na co sami mamy wpływ, więc taktyka pod partnerów z drużyny również istnieje. Kupa zabawy, na której straciliśmy już niejedną noc.

MIEJSCE II: Alias

SONY DSC

Tym razem „tylko” kalambury słowne, ale 400 kart, 3200 haseł, bardzo ładne wydanie w niestandardowym pudełku, fajne pionki, klepsydra odmierzająca czas i możliwość gry w nawet kilkadziesiąt osób sprawiają, że Alias to nasz pierwszy tego typu wybór. Nawet największy mruk otworzy się na dobrą zabawę i ludzi :)

MIEJSCE III: Założysz się?

zdjęcie 3 (2)

Niecodzienna gra, w której wykonujemy zadania tak umysłowe, jak i zręcznościowe, do tego zakładamy się o to, czy danemu graczowi uda się wykonać zadanie, które trafił. Mnóstwo najróżniejszych zadań, od mruczenia motywu z pszczółki Mai bez uśmiechania się przez skakanie na jednej nodze wokół stołu po wymienianie 5 rodzajów serów, od banalnych po mission impossible. Tylko dla maksymalnie 6 osób.

A jak prezentują się wasze typy w tych kategoriach?