Gram na Planszy

Planszówkowe podsumowanie stycznia

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Ponieważ sporo gramy, kupujemy, pożyczamy i piszemy, postanowiliśmy od początku 2015 roku zapisywać nasze planszówkowe statystyki, dzięki czemu możemy śledzić w które gry najczęściej gramy, a w które wcale, ile czasu nad nimi spędzamy, ile pieniędzy na nie wydajemy… Ma to swoje plusy i minusy :)

Czas

Przede wszystkim postanowiliśmy zapisywać każdą grę, w którą gramy łącznie z czasem, jaki na graniu w nią spędziliśmy. I dzięki temu wiemy już, że w styczniu równo 48h spędziliśmy nad planszówkami. Oczywiście ciężko zapisać wszystko co do minuty, zaokrąglaliśmy więc zwykle do 5 minut, ponadto około 5h z tego czasu spędziłem przy stole samotnie grając głównie w Osadników. Poza tym po wspólnej partii w nich 31 stycznia zorientowaliśmy się, że brakuje nam 4,5h do 48h, a ponieważ zegarek wskazywał akurat 19:30, to plan na sobotni wieczór szybko się wykrystalizował :) Niemniej średnio graliśmy mniej więcej półtorej godziny dziennie, wynik chyba całkiem przyzwoity biorąc pod uwagę studia, pracę i inne zobowiązania.

zdjęcie 1 (2)

Gry

Zagraliśmy w 14 nowych gier – nowych, czyli takich, z którymi nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Najciekawsze z pewnością okazały się Descent 2: Wędrówki w mroku, Ucieczka: Świątynia zagłady oraz hit Essen 2014, Alchemists. Ten ostatni najprawdopodobniej w lutym trafi na stałe do naszej kolekcji :)

Łącznie udało nam się zagrać w 30 różnych gier, a najpopularniejsza okazała się wspomniana Ucieczka, aczkolwiek głównie z racji tego, że jedna partia trwa max 10 minut :) Niemniej na stół wyciągaliśmy ją 4 razy, przy czym za każdym razem graliśmy w nią 2-3 partie. Drugie miejsce z czterema partiami to Osadnicy: Narodziny imperium, ale tu z kolei 3 partie rozegrałem sam w nową kampanię „cywilizacyjną”. Potem po 3 partie Seasons wraz z dwoma dodatkami, Skup żywca i cała reszta.

 

Co nowego?

Ta kategoria jest największym minusem prowadzenia tego typu statystyk, jednak – niestety – jest dosyć potrzebna. O ile ilość zakupionych gier wywołuje uśmiech na mojej twarzy, o tyle tabelka obok pokazująca ile pieniędzy na to zostało przeznaczonych pokazuje skalę naszego zaangażowania w planszówkową pasję – i jest to skala znacznie większa niż przypuszczałem. Oczywiście nie ma mowy o żadnym szaleństwie, jednak daje do myślenia.

Nasze zakupy to m.in. Dixit i jeden dodatek do niego, ponieważ ta gra działa w każdym towarzystwie i jej brak w kolekcji był odczuwalny. Postanowiliśmy spełnić też swoje planszówkowe marzenia związane ze światem fantasy i Magda okazyjnie kupiła na forum Talizmana, podczas gdy ja zaopatrzyłem się w Descenta, który natychmiast wskoczył do mojego osobistego TOP 3 gier. Ponadto udało mi się zdobyć Septikona, na którego zęby ostrzyłem sobie 15 miesięcy temu, ale w którego zagramy dopiero w lutym.

W sumie kupiliśmy 7 gier, ósma pojawiła się jako element wymiany na forum, ponadto pożyczyliśmy 7 tytułów do sprawdzenia i dostaliśmy bardzo wypchaną paczkę od wydawnictwa Fox Games.

zdjęcie 2 (4)

Teksty

Styczeń nie był jeszcze zbyt produktywny jeśli chodzi o teksty: udało nam się zrecenzować 4 gry oraz napisać 3 teksty. Nie jest to szczyt naszych możliwości, więc w lutym postaramy się troszkę bardziej ;)

Statystyki

  • Suma minut: 2880
  • Suma gier: 30
  • W tym nowych gier: 14
  • Najdłuższa rozgrywka: Koncept – 180 minut
  • Najkrótsza rozgrywka: Budowa zamku – 5 minut
  • Najwięcej partii: Ucieczka: Świątynia zagłady – 4 (a naprawdę 10)

zdjęcie 3 (1)

Plany na luty

Na pewno chcielibyśmy grać przynajmniej tyle samo co w styczniu. Na pewno również chcielibyśmy choćby trochę poprawić wynik recenzji i innych tekstów, które pojawiają się na stronie. W kolejce czekają gry od Fox Games, więc kilka z nich zostanie ocenionych, oczekiwane przeze mnie teksty, które na pewno zrobię to Alchemists i Septikon, a także zacznę nowy cykl poświęcony samotnym rozgrywkom. W testach jest już kilka zaskakujących wariantów solo. Ponadto 7 lutego pomagamy zorganizować spotkanie planszówkowe w Warszawie liczymy więc, że wszystko pójdzie gładko i uczestnicy będą się dobrze bawić i będą chcieli więcej. Zapraszamy ;)