Gram na Planszy

Planszówkowe podsumowanie lutego

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Luty rozpoczął się dla nas z pełną mocą silników, zimowa aura sprawiła jednak (nie wiem czy faktycznie, ale to na nią zwalę winę) że w drugiej połowie miesiąca siły nas opuściły i tekstów na stronie zabrakło. Rozgrywek przy stole zresztą też :/

Czas

W stosunku do stycznia w lutym graliśmy aż o 6h mniej. Co prawda drugi miesiąc roku był krótszy od pierwszego o 3 dni, jednak znakomity początek miesiąca dawał nadzieję na przynajmniej 50h. Wystarczyło jednak, że w ciągu 10 dni, między 14 a 23 lutego, zagraliśmy łącznie… 4h, żeby cały misterny plan poszedł się kochać.

W tych 42h mniej więcej 7h to moje samotne rozgrywki, z czego połowa to Innowacje, których wariant solo udało mi się wrzucić na bloga. Reszta to jak zwykle Osadnicy, na których nie miałem tyle czasu, ile bym chciał, pojedynczy test ekipy w Marvel Dice Masters oraz szybka porażka – jak zwykle – w Ghost Stories.

Gry

Co ciekawe, drugi miesiąc z rzędu zakończył się z wynikiem dokładnie 30 różnych gier, w które udało nam się zagrać. Z tej trzydziestki w 13 tytułów zagraliśmy po raz pierwszy, czyli w lutym poznaliśmy jedną grę mniej :) Jedną z ciekawszych gier było iGranie z Gruzem, które może nie powala mechaniką, ale humor i klimat ma doskonały na spotkanie ze znajomymi. Podobnie Stipulations, gra o której pisałem w kickstarterowym zestawieniu, a którą, korzystając z wersji próbnej print & play, zrobiliśmy po polsku. O ile w styczniu (i lutym także) bardzo pozytywne wrażenie zrobił na nas Alchemists, o tyle w lutym największym rozczarowaniem okazał się Alchemicus – nie nastawialiśmy się na coś niesamowitego, nużące i irytujące transportowanie towarów z jednego miejsca do drugiego to nie alchemia, jakiej bym szukał.

zdjęcie (1)

 

Co nowego?

Po raz kolejny naszą kolekcję zasiliło 7 gier + dodatek do jednej z nich. Jedna pojawiła się w wyniku wymiany, Teomachia przyszła ze wspieram.to, jedna kupiona na niemieckim Amazonie trafi do naszych rąk dopiero za miesiąc. Cesarskiego kuriera i Ghost Stories z dodatkiem udało się upolować na Facebooku w bardzo korzystnych cenach, dzięki czemu fundusze przeznaczane na gry planszowe w lutym udało się jakoś opanować i nie przekroczyć sumy ze stycznia, która wprawiła mnie w niemałe osłupienie :) I to właśnie te dwie gry i Alchemists to tytuły, z których cieszę się najbardziej!

Ponadto wypożyczyliśmy 9 gier, a jedną plenerową otrzymaliśmy od wydawnictwa Tactic. Nie możemy doczekać się nieco lepszej pogody, żeby ją wypróbować!

zdjęcie (3)

Teksty

Naprawdę nie jest łatwo podzielić wolny czas, którego zawsze brakuje, na granie i pisanie, nie wspominając o innych rzeczach, bo jednak nie tylko planszówkami człowiek żyje. Udało nam się zrecenzować zaledwie 2 gry, do których dołączyło 5 innych tekstów. Z czego wszystko w zasadzie w dwóch pierwszych tygodniach miesiąca. Bardzo słaby wynik :/

Statystyki

  • Suma minut: 2520
  • Suma gier: 30
  • W tym nowych gier: 13
  • Najdłuższa rozgrywka: Kupcy i korsarze – 180 minut
  • Najkrótsza rozgrywka: Top Secret – 15 minut
  • Najwięcej partii: Innowacje, Alchemists – 3

zdjęcie (2)

Plany na marzec

W końcu chcemy dobić do 50h w miesiącu – co prawda w marcu może być jeszcze ciężko (nadal mało słońca które daje powera do działania), ale na pewno będziemy się starać :) Wynik recenzji to absolutnie najważniejsza rzecz do poprawy i na tym się skupimy. Sam chciałbym również pójść bardziej w stronę wideorecenzji, nie wiem jednak co z tego wyjdzie – póki co nasze nieśmiałe próby w tym temacie oceniłbym umiarkowanie.

Magda zaczęła pisać pracę licencjacką na temat planszówek, więc jej planem są przede wszystkim dwie strony dziennie, ale trochę interesujących ją gier mamy, więc kilka recenzji mam nadzieję, że też uda się jej napisać :)