Gram na Planszy

Top secret – recenzja

Opublikowany:
Przez: Magdalena Cieślak

Top Secret to gra, która Cię zaskoczy! Ilość elementów może wydać się dziwna – bo jak gra może być ciekawa jeżeli ma 20 pionków i 20 kart? Do tego pionki są niemal identyczne, podobnie zresztą jak karty, ale już w trakcie pierwszej rozgrywki okazuje się, że gra jest naprawdę niezwykle pomysłowa. Ale o tym za chwilę!

Co w pudełku?

20 pionków z podstawkami (po 10 agentów i agentek), 20 kart (po 10 kart agentów i agentek) i… to wszystko ;) Ciężko mówić w tym wypadku o szacie graficznej, całość jest jednak przejrzysta i schludna, a również na tyle dobrze wykonana, by znieść trudy niejednej rozgrywki.

SONY DSC

Przygotowanie rozgrywki

To jest moment, w którym zaczynamy zauważać, że Top Secret to całkiem fajna rzecz :)

Każdy z dwóch graczy (bo to gra wyłącznie dla 2 osób) wybiera, czy chce być agentem, czy agentką, następnie otrzymuje odpowiednie pionki i ustawia je losowe w rzędzie, przodem do siebie (tak, by cyfry były niewidoczne dla przeciwnika). Następnie każdy gracz usuwa 3 pionki rywala (nie patrząc na cyfry).

Kolejnym krokiem jest wyłożenie kart na stół – gracze kładą swoje karty losowo przed pionkami rywali, następnie zawodnicy nawzajem ustawiają swoje pionki na danych kartach – do wyboru są pola „+” i „-„. Oznaczają one, czy liczba na pionku jest większa czy mniejsza od odznaki na karcie, czyli np. jeżeli karta wskazuje numer 006, a pionek 003, wówczas jest on stawiany na polu „-„. W ręku zostają nam 3 karty i to z nimi zaczniemy rozgrywkę.

SONY DSC

Jak wygląda rozgrywka?

Kiedy już wszystko rozłożymy, możemy zaczynać! Pierwszy gracz wybiera jedną ze swoich kart z ręki i kładzie ją przed dowolnym pionkiem przeciwnika, zamieniając z kartą już tam leżącą. Rywal musi przemieścić dany pionek ze starej karty na nową, zgodnie z zasadą opisaną w przygotowaniu (kładzie ją odpowiednio na „+” lub „-„, oczywiście zgodnie z prawdą). Takie działanie daje zagrywającemu pewne informacje. Bo jeżeli na przykład pionek stał na „-” w karcie z numerem 005, a na nowej karcie 003 leży na „+”, wówczas wiemy na 100%, że pionek ma numer 004. Przy najbliższej okazji będziemy mieli możliwość wyeliminowania tego pionka z gry!

Jak to zrobić? Jeżeli numer zagranej karty zgadza się z numerem pionka, gracz odgadł tożsamość agenta i usuwa go razem z kartą gry. Nie dość, że jest krok bliżej wygranej, to jeszcze ma w nagrodę dodatkową akcję. Bywa tak, że informacje są mniej konkretne, ale zależy to w sumie głównie od nas: jeżeli pionek ma wartość większą niż 003 a zagramy 009, to niewiele sobie pomagamy. Jednego jednak możemy być pewni – jeżeli będziemy się skupiać i starać zapamiętywać co się dzieje na stole, wtedy wygramy.

Gra toczy się tak aż do momentu, kiedy któryś z graczy odgadnie wszystkie „odznaki” przeciwnika. Wówczas odnosi zwycięstwo!

Bardzo często rozgrywka trwa zaledwie kilka minut i pozostaje niedosyt, zatem istnieje możliwość, by rozegrać serię rund (np. 3) i na koniec zsumować punkty. Taki wariant sprawi, że dłużej będziemy cieszyć się rozgrywką, która i tak nie zajmie nam więcej niż pół godziny.

SONY DSC

Wrażenia z rozgrywki i podsumowanie

W Top Secret gra się płynnie, szybko i przyjemnie. Jest to pomysłowa gra z fajnym mechanizmem odgadywania cyfr na pionkach. Wszystko działa sprawnie, podczas rozgrywki można sporo pokombinować, może również przydać się dobra pamięć, analizowanie i wyciąganie wniosków z działań na stole. Bardzo często jedna rozgrywka to za mało, czuje się niedosyt, przez co rozpoczyna się kolejną rundę niemal automatycznie i to uważam za najlepszy dowód na to, że gra jest fajna.

Nie ma tu miejsca na jakąś taktykę, chociaż z obserwacji kilkunastu rund można wysnuć wniosek, że ustawianie wysokich pionków na niskich kartach i na odwrót daje najlepsze rezultaty, podobnie jak sprawdzanie agentów przeciwnika stopniowo i systematycznie co dwie wartości odznaki.

Top secret to dobry przerywnik, gra na odstresowanie i poniekąd odmóżdżenie od cięższych tytułów, bo co prawda tu również mamy nie lada sprawę do rozwiązania, to jednak wszystko jest proste, szybkie i przyjemne. Można również zagrać z dziećmi, nawet młodszymi niż wskazuje to wiek na pudełku, o ile tylko potrafią liczyć do 10 :) Podsumowując: szału nie ma, ale zabawa owszem ;) Jeśli akurat macie kwadrans do przyjścia gości na dwugodzinne euro, to Top secret będzie strzałem w dziesiątkę!

Podstawowe informacje:

 • Autor: Wolfgang Dirscherl
 • Ilustracje: Tomek Larek
 • Wydawnictwo: Fox Games
 • Wiek: 7+
 • Ilość graczy: 2
 • Czas gry: 15 minut
 • Cena: ok. 50 zł

Plusy:

 • bardzo krótka rozgrywka
 • prosta, ale ciekawa mechanika
 • można pograć z dzieciakami
 • porządne wydanie
 • w roli fillera wypada wzorowo

Minusy:

 • dla niektórych: za krótka i za prosta rozgrywka

 

Dziękujemy wydawnictwu Fox Games za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

Logo FoxGames 2013 color