Gram na Planszy

Weź planszówkę na majówkę!

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

W tym roku co prawda długi weekend majowy to zaledwie piątek-niedziela, zawsze to jednak jeden dzień weekendu więcej – lepszy rydz niż nic ;) Jeśli macie problem z zagospodarowaniem tego wolnego czasu, to gry planszowe z pewnością okażą się pomocne. I to obojętnie, czy czas ten spędzicie sami, ze swoją drugą połową lub też gronem znajomych.

Podzielmy więc gry, które warto wziąć na majówkę, na sposoby, w jakie będziecie ją spędzać :)

Z drugą połówką – bez samochodu

  • Marvel Dice Masters
  • Rój
  • Mr Jack Pocket

Wszystkie trzy gry są niewielkich rozmiarów, ale wielkie grywalnością i regrywalnością. Wszystkie są również zaprojektowane z myślą o dwóch graczach, dzięki czemu nie trzeba bać się o skalowalność. Bezpośrednia walka z setką możliwych decyzji do podjęcia i strategii do przyjęcia, abstrakcja i logika, czy też blef i dedukcja – każdy znajdzie coś dla siebie. A może codziennie coś innego? ;)

zdjęcie 3 (1)

Z drugą połówką – samochodem

Mając więcej miejsca i nie musząc dźwigać tobołków możemy pozwolić sobie na nieco większe tytuły. Osadnicy to gra którą polecę zawsze i każdemu – działa doskonale na jedną, dwie i więcej osób, a cztery frakcje pozwolą w ciągu 3 dni rozegrać sporo różnych partii. Cesarski kurier to dla nas Ticket to Ride na sterydach, natomiast Zamki Burgundii to może nie najlepiej wydana, ale niezwykle sycąca strategiczna rozgrywka, której jedna partia to zawsze mało.

Osadnicy w pełnej krasie

Z grupą przyjaciół – bez samochodu

  • Dobble
  • Sabotażysta
  • The Resistance

Małe objętościowo tytuły, przy których będzie się bawić nawet 10 osób! Do tego każda proponuje nam inny rodzaj rozgrywki: Dobble to szybka gra sprawdzająca spostrzegawczośc i refleks. Sabotażysta to gra towarzyska, w której część z nas będzie dzielnymi górnikami, a część zdrajcami – kto wygra wyścig po złoto? The Resistance to z kolei gra towarzyska, w której również będziemy mieli zdrajców, w tym przypadku jednak to interakcja między graczami gra pierwsze skrzypce.

zdjęcie 1 (2)

Z grupą przyjaciół – samochodem

  • 7 cudów świata
  • Dixit
  • Descent 2: Wędrówki w mroku

Descent 2 to pudło, które do plecaka nawet by nie weszło, nie mówiąc już o taszczeniu tych 3 kg w ręku czy na plecach. Jednak jeśli chodzi o długą, epicką przygodę, to nie ma sobie równych. Kampania w sam raz na 3 wolne dni ;) Jednak jeden tytuł to za mało, dlatego Dixit to nasza druga propozycja: sprawdza się w każdym gronie i każdym większych składzie osobowym, dlatego warto mieć go zawsze przy sobie, z kolei 7 cudów świata zawsze trwa pół godziny i zawsze chce się więcej – a grać może nawet 7 osób.

zdjęcie 2 (4)

Samemu w domu

Jeśli majówkę spędzacie sami to współczujemy i zapraszamy na wspólne granie. Jeśli jednak wolicie samotność to wyjmijcie na stół (z własnych doświadczeń wiemy, że woli się też wtedy siedzieć w domu) jedną z tych trzech gier a nie zauważycie, kiedy będzie po majówce. Ale uprzedzamy: o ile wariant solo (a zwłaszcza dodatkowe zasady kampanii) Osadników są miłe i przyjemne i opierają się głównie na kręceniu jak najwyższych wyników, o tyle Robinson i Ghost Stories zjedzą was, przeżują i wyplują. I tak w kółko. Ale zawsze będziecie wracać po więcej ;)

Ghost Stories - wszystkie inkarnacje Wu-Fenga

Macie jeszcze jakieś propozycje majówkowe? ;)