Gram na Planszy

Portal prezentuje nowości wydawnicze

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Portalcon to kupa grania i zabawy, ale również – a dla kogoś, kto nie mógł stawić się 6 czerwca w Gliwicach, przede wszystkim – prezentacja planów wydawniczych na drugą połowę roku. A ta zapowiada się rewelacyjnie!

Wszystkie ważne i mniej ważne informacje Ignacy Trzewiczek zaprezentował na Portalconie, a my możemy obejrzeć ponad 30-minutowy filmik, dzięki któremu poczujemy się jakbyśmy tam byli:

YouTube Preview Image

Jeśli jednak nie macie czasu lub ochoty poświęcić tyle czasu na wydawniczą prelekcję, to podzielę się z Wami tym, co mi się najbardziej spodobało. A trochę tego jest :)

portal 1

Nowa wielka premiera, czyli Statki, łupy, kościotrupy autorstwa Trzewika. Prawie 40 customowych kostek, budowa własnych statków wyglądających jak duże puzzle dla małych dzieci (to nie zarzut, wręcz przeciwnie!), grabienie kupców i wydawanie łupów na wszelkiego rodzaju pirackie dobra. Potencjalny hit tego roku.

portal 2

Druga premiera to mikro gra Poprzez wieki. 18 dixitowych kart, garść żetonów i miejmy nadzieję kupa dobrej zabawy. Sam jestem fanem większych i bardziej czasochłonnych tytułów, ale nie odmówię fajnemu fillerkowi jeżeli faktycznie jest fajny. A ten ma szansę takim właśnie fillerkiem być ;)

portal 3

Premiery premierami, ale o ile są to gry jeszcze nieznane, więc nie wiadomo, czy będą dobre (pewnie będą), o tyle Osadnicy: Narodziny Imperium są najlepsze, a dodatek Atlantydzi może ich pozycję numer 1 wśród moich gier tylko umocnić. Świetny pomysł na frakcję i tematyczne zatopienie ich budowli na koniec gry, grafiki na tle wody fajnie wyglądają, a wiejący od nich powiew świeżości w postaci żetonów technologii zapowiada się wspaniale! Mój faworyt od Portalu na ten rok.

portal 4

Nowa gra, nowa stara gra czyli kolejna część cyklu i 2 edycja starej gry. Graficznie dwie pierwsze gry bardzo się różnią, jednak obie stylistyki do mnie zupełnie nie trafiają, więc sobie je podaruję, aczkolwiek o ile Yomi stanowi dla mnie zagadkę, o tyle Waleczne Piksele to kawał naprawdę dobrej i wymagającej gry. Za to odświeżony Konwój chętnie wypróbuję.

portal 5

Jako niedawny nabywca Neuroshimy Hex w wersji 3.0 mam jeszcze duuużo armii do zebrania, dlatego te 3 kolejne na swoją kolej u mnie poczekają, niemniej dla fanów to na pewno kąsek, którego nie odpuszczą. I nie dziwne, bo gra jest fenomenalna, więc armii do niej nigdy za wiele.

portal 6

Kolejna świetna informacja to rozpoczęcie ścisłej współpracy Portalu z wydawnictwem Iello, które wypuszcza na rynek gry nie tylko znakomite, ale do tego perfekcyjnie wydane. Nie raz przeglądałem ich stronę i marzyłem o sprowadzeniu niektórych gier do Polski, Portal trafił więc tu w dziesiątkę! Oprócz gier dla dzieciaków na pierwszy ogień pójdzie gra Welcome to Dungeon, czyli po prostu Zapraszamy do podziemi. Na pierwszy rzut oka wygląda na odpowiedź na Munchkina. Warto jednak przyjrzeć się grom dla najmłodszych – Trzy małe świnki, Baba Jaga, Żółw i zając – ponieważ wygląda na to, że dorośli też mogą mieć przy nich sporo frajdy :)

portal 7

 

Ostatnia zapowiedź, która sprawiła, że moje serduszko mocniej zabiło, to Istambuł. Nie, żebym wiedział dużo na temat tego tytułu, ale z czystej ciekawości po nią sięgnę żeby zobaczyć, za co dostała nagrodę Kennerspiel des Jahres, czyli najlepszą zaawansowaną grę roku 2014.

Portalu, czekamy na gotowe pudełka! ;)