Gram na Planszy

Nadchodzi Tabletopia – cyfrowa platforma gier planszowych!

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Na Kickstarterze ruszyła kilka dni temu akcja mająca na celu zebranie funduszy na cyfrową platformę gier planszowych – Tabletopię. Potrzebna kwota została już „dawno” osiągnięta, a wspierający nie mogą się już doczekać startu.

Tabletopia ma być przede wszystkim dla gier planszowych tym, czym jest Kindle dla książek i iTunes dla muzyki. Graczom, a także twórcom gier, zapewni m.in.:

  • dostęp przez PC, Maca, iOS i Androida
  • wszystko co gracze lubią najbardziej, czyli inteligentne parowanie, publiczne i prywatne stoły, rankingi, systemy reputacji i więcej
  • specjalny edytor do tworzenia własnych gier lub przenoszenia ulubionych tytułów wprost na ekran
  • narzędzia dla wydawców i autorów do testowania, promowania, a nawet zarabiania na swoich grach

Otwarta beta ma ruszyć w pierwszym kwartale 2016 roku, a na urządzenia mobilne zawita dopiero pod koniec 2016. Na start zapowiedziano już ponad 100 gier m.in. od takich wydawców jak Portal, Mage Company, NSKN Games, Hobby World, Abacus Spiele czy Arcane Wonders. Jednak jeśli popularność systemu będzie wzrastać proporcjonalnie do kwoty, która stale rośnie, to najprawdopodobniej lista wydawców i gier może się sporo zwiększyć.

tabletopia 3

Dla graczy

Przede wszystkim siadać będziemy do wirtualnego stołu w ten sam sposób co do domowego, więc musimy znać zasady gry jeżeli chcemy w nią zagrać. Gra nie będzie miała żadnego tutoriala, jednak zapewni standardowe dla elektronicznej rozgrywki automatyczne tasowania, rozdawanie, przygotowanie, znaczniki faz, czasomierze, pilnowanie tur graczy itd.

System oparty będzie na subskrypcjach, nie trzeba jednak kupować kota w worku: darmowy dostęp też będzie możliwy, jednak CZĘŚĆ gier będzie wtedy płatna. W pakiecie srebrnym (5$ miesięcznie) do dyspozycji będziemy mieli wszystkie dostępne gry plus będziemy mogli grać w 6 na raz :) Pakiet złoty to koszt rzędu 10$ miesięcznie, dzięki któremu będziemy mogli np. założyć własny pokój, do którego zaprosimy gości by zagrali z nami w jedną z płatnych dla nich gier. Dostaniemy również możliwość założenia gildii, do których członkowie z pozostałych pakietów będą mogli jedynie dołączać.

tabletopia 1

Dla twórców

Pierwszy – darmowy – poziom da nam dostęp do podstawowych elementów, tak na zachętę. Możliwość stworzenia jednej gry, 100mb miejsca na nią oraz podstawowa analityka to wystarczająca ilość, żeby zobaczyć czy Tabletopia spełnia nasze oczekiwania i zbyt mała, żeby móc z niej korzystać na poważnie. Dopiero pakiety za 10 i 20$ pozwolą nam na większą ilość gier, muzykę, obiekty 3D, własny pokój testów i kilka innych opcji.

YouTube Preview Image

Wszystko wygląda pięknie, pytanie oczywiście jak będzie działało w praktyce i czy nie będzie przerywać/wywalać po każdym rzucie kostką :) Bądźmy jednak dobrej myśli, bo cały projekt zapowiada się bardzo ciekawie. I co prawda tak jak książki lubię w formie papierowej (i żadnego Kindla mieć nie zamierzam) tak też uważam, że miejsce gier planszowych jest na stole, jednak ze względu na brak czasu, odpowiednich kompanów i tym podobnych czynników ten pomysł (głównie przez rewelacyjne wykonanie) od razu mi się spodobał. Gry wyglądają faktycznie jakbyśmy je rozłożyli na stole – lub lepiej – a możliwość zagrania z kimś natychmiast pozwoli trochę podreperować statystyki spędzane przy planszy. Nawet jeśli będzie ona tylko wirtualna. Poza tym każdy sposób jest dobry, by przyciągnąć nowe osoby do naszego hobby, a Tabletopia wydaje się mocnym argumentem w walce z wszechobecnym zobojętnieniem :)

Więcej informacji, filmiki, a nawet działającą wersję z trzema grami do sprawdzenia, znajdziecie na KICKSTARTERZE.

tabletopia 4