Gram na Planszy

Znalezione na Kickstarterze: Gloomhaven

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Ruszyła kampania gry Gloomhaven, która ma szansę zrewolucjonizować podejście do planszowych gier przygodowych. Jej autorem jest Isaac Childres, twórca Forge War – gry również bardzo ciepło przyjętej na Kickstarterze. Zobaczcie, czym zaskoczy nas jego najnowsze dzieło.

Gloomhaven to w gra kooperacyjna dla 1-4 osób, jednak nie jest to kolejny klon Descenta, chociaż to właśnie ta gra na pewno na pierwszy rzut oka może przyjść na myśl. Jednak pozory niech Was nie zwiodą – Gloomhaven to gra z niesamowicie ambitnymi założeniami i jeśli wszystko się uda zrealizować, a Rahdo do prototypu podszedł niezwykle entuzjastycznie, to będziemy mieć do czynienia nie tylko ze świetną grą przygodową, ale również prawdziwym planszowym „RPG experience”.

No dobra, bo trochę się rozpędziłem. Ale wydaje mi się, że jest dobry ku temu powód. A więc co na tym etapie wiemy o Gloomhaven?

  • Kampania składać się będzie z ponad 70 scenariuszy;
  • To od nas zależeć będzie, który scenariusz rozegramy, ale dopiero podczas gry odblokujemy większość z nich (czyt. dowiemy się o czymś i skierujemy się w tamtą stronę na mapie, jak w rasowym rpg);
  • W grze nie będzie kostek! Nawet walka opiera się wyłącznie na kartach;
  • Gra ma zmieniać się na podstawie naszych poczynań, karty wydarzeń prezentować będą możliwości wyboru, a z kilkunastu klas bohaterów od początku dostępnych będą zaledwie 4 – resztę trzeba będzie odblokować;

Podobnych smaczków znajdzie się całe mnóstwo, jak np. część rzeczy, w tym wspomniani bohaterowie, w pudełku będą znajdować się zapakowani w koperty, które powinniśmy otworzyć dopiero po zdobyciu odpowiedniego osiągnięcia.

gloomhaven 1

Cała gra oparta jest o karty. 12 klas bohaterów, każda z około 30 kartami umiejętności, do tego 300 kart ataku, 200 kart przedmiotów, 40 kart celów i 90 wydarzeń. Razem ponad 1000 kart w dwóch rozmiarach! Do tego w pudełku znajdziemy ponad 150 żetonów, 30 dwustronnych plansz mapy, 40 różnych przeciwników ( w tym 10 bossów) i parę innych rzeczy: na przykład „interaktywną” mapę, na której będziemy mogli zaznaczać nasze postępy zrobione w grze czy zdobyte achivementy. Gloomhaven oprócz całkowitego zrezygnowania z kostek charakteryzuje się jeszcze jedną cechą, która wyróżnia ją na tle wielu innych tytułów na Kickstarterze: nie mami potencjalnych nabywców stosem figurek. Gloomhaven możemy kupić w wersji z kartonowymi bohaterami, figurkami (ale tylko bohaterów) lub z jedną i drugą opcją na raz.

 

Gra została ufundowana pierwszego dnia, a kolejne stretch goale są ze stałą prędkością odblokowywane. Do tej pory udało się „zdobyć” m.in. nowe scenariusze, 40-kartowy deck do tworzenia randomowych lochów, dwie nowe klasy bohaterów, a także tryb Player vs Player, który nie jest w żadnym stopniu obowiązkowy w trakcie rozgrywania kampanii i odblokowywania kolejnych nagród i miejsc, ale dla chcących powalczyć również między sobą da taką możliwość.

gloomhaven 4

 

 

Gra kosztuje 64$ za wersję bez miniaturek, 79$ z miniaturkami oraz 84$ za obie formy bohaterów. Wysyłka do polski to niestety 20$, ale można ją zmniejszyć do 4-5$ jeśli skorzystacie z możliwości kupna kilku sztuk na raz: taką możliwość znajdziecie między innymi na FORUM, gdzie sam dołączyłem do jednego z zamówień :)

Warto z tytułem się zapoznać, obejrzeć filmiki prezentujące rozgrywkę na STRONIE KAMPANII, a także grafiki z gry, które prezentują się bardzo fajnie. To może być hit 2016 roku, za co bardzo mocno trzymam kciuki!