Gram na Planszy

Trofea w grach planszowych #1: Robinson Crusoe

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Robinson Crusoe autorstwa Ignacego Trzewiczka to wciąż jedna z moich ulubionych gier. Grałem mnóstwo razy, napisałem opowiadanie będące zarazem raportem z rozgrywki pierwszego scenariusza, a teraz przyszła pora na coś, czego brakuje mi w grach planszowych, a czego w konsolowych jest pod dostatkiem. Trofea!

Trofea/achivementy to nie tylko kolejny sposób na zaspokojenie chęci zbieractwa czy levelowania, jako że niosą one ze sobą również zdobycz punktową, która przekłada się na kolejne poziomy „zajebistości”, ale też, a może przede wszystkim, inne podejście do znanej już sobie gry. Biorąc pod uwagę trofea zajrzymy w zakamarki, które zwykle ominęlibyśmy szybkim krokiem i szerokim łukiem, do znanego problemu podejdziemy inaczej, niż robimy to za każdym razem, może też zagramy bohaterem, który nigdy nie był bliski naszemu sercu.

Fajna to sprawa, której brakuje mi na niwie planszówkowej. Dlatego też postanowiłem na próbę zrobić kilka trofeów do Robinsona, by ten ponownie zagościł na moim stole zanim wyjdzie kolejny dodatek. Część z nich jest dosyć prosta, część wymagać będzie nie lada poświęceń, a inne sporo szczęścia. Czyli tak, jak to zwykle w trofeach wygląda :) Wszystkie za to można zrobić mając jedynie podstawkę gry. Miało być kilka, wyszło kilkanaście, a pewnie drugie tyle dałoby się jeszcze dorzucić. Może Wam też się przydadzą i na nowo odkryjecie być może trochę już zakurzonego, ale wciąż rewelacyjnego Robinsona. Jeśli macie jakieś pomysły lub jeśli udało Wam się zrobić niektóre z nich to dajcie znać ;)

wilson

ZŁOTA RĄCZKA

Zrób wszystkie przedmioty dostępne w grze.

ŁOWCA

Upoluj każde zwierzę na wyspie.

MITOWISIZM

Zignoruj wszystkie karty wydarzeń w jednym scenariuszu (nie wykonuj ich akcji zagrożenia).

WIEM CO ROBIĘ

50 razy wyrzuć pełny sukces na kostkach (Y/O/O)

ODKRYWCA

Odkryj wszystkie kafelki mapy w jednym scenariuszu.

FOREVER ALONE

Ukończ wszystkie scenariusze grając w pojedynkę.

ŚWIAT TO ZA MAŁO

Ukończ scenariusz fanowski.

KOLEKCJONER BRONI

Podczas jednej gry posiadaj pistolet (przedmiot startowy), zrób broń (nóż, dzida, łuk, proca) i znajdź broń na wyspie (stara strzelba, szabla, zabytkowy rapier, stara dzida).

NIEZDARA

Nabaw się każdej rany specjalnej.

OPTYMISTA

Ukończ scenariusz z najwyższym morale.

KUMULACJA

Na karcie skarbów znajdź… mapę skarbów.

APARTAMENT Z WIDOKIEM NA MORZE

Ukończ scenariusz budując schronienie na plaży i ani razu go nie przenosząc.

POGODYNKA

Ani razu nie ponieś straty z powodu kości pogody.

PEŁNA CHATA

Ukończ scenariusz grając w 4 osoby.

ZOBACZ CO POTRAFIĘ

Wykorzystaj każdą zdolność swojej postaci w jednym scenariuszu.