Gram na Planszy

TOP 5 gier dla… fanów pociągów

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Wracamy z topami, tym razem na poważnie. Wy lubicie je czytać, my lubimy je robić, więc mamy nadzieję, że będzie to sytuacja win-win. Na początek zapraszamy na – naszym zdaniem – najlepsze gry planszowe na temat kolejnictwa.

Na początek na tapetę wzięliśmy temat pociągów. Fanów im nie brakuje, a i nam jakoś ta tematyka bardzo pasuje, chociaż po przeżyciach z PKP powinno to wyglądać zgoła inaczej. W zestawieniu postanowiłem pokrótce opisać o czym jest gra, kto ma szansę najlepiej się przy niej bawić i za ile możemy ją nabyć. Jeśli czegoś Wam jeszcze brakuje to dajcie znać ;)

1. Ticket to Ride / Wsiąść do pociągu

zdjęcie 4 (2)

O czym to jest? Ticket to już klasyk i jedna z najsłynniejszych gier planszowych, która w 2014 roku obchodziła swoją 10. rocznicę. W grze mamy za zadanie budować połączenia kolejowe za pomocą figurek wagonów pomiędzy dwoma miastami. Im więcej zrobimy takich połączeń tym więcej dostaniemy punktów. Jednak mapa ma ograniczone miejsce na tory i tylko dobre planowanie oraz reagowanie na poczynania innych graczy zapewni nam zwycięstwo na koniec. Wyszło już kilka wersji gry, m.in. USA, Europa, Skandynawia, Azja, Afryka, Holandia.

Dla kogo to jest? Proste zasady sprawiają, że Ticket to przede wszystkim gra rodzinna, dobra dla początkujących graczy. Można w nią grać od 2 do 5 osób (poza mapą Skandynawii która jest dla 2-3 graczy), sprawdza się w zasadzie w każdym składzie osobowym. Początkującym graczom na pewno do gustu przypadną proste zasady i ciekawa rozgrywka, a dzieciom spodobają się fajne pociągi i duża, kolorowa mapa.

Ile to kosztuje? USA, Europa, Marklin, Niemcy i Skandynawia jako jedyne mapy mają wszystkie elementy potrzebne do gry (czyli karty pociągów i wagoniki) i kosztują około 120 zł. Dodatkowe mapy (Holandia, Afryka, Azja, Szwajcaria) kosztują około 90 zł. Gra jest łatwo dostępna.

 

2. Rosyjskie koleje

rosyjskie koleje

O czym to jest? Gracze rywalizują ze sobą o to, kto zbuduje największą i najnowocześniejszą sieć kolejową w Rosji. Aby osiągnąć sukces muszą w odpowiedni sposób gospodarować swoimi robotnikami, a każdy gracz staje przed problemem jak najlepiej wykorzystać ograniczone zasoby, którymi dysponuje.

Dla kogo to jest? Rosyjskie koleje to już całkiem konkretna strategia – jednorazowe przeczytanie instrukcji na pewno nie wystarczy żeby usiąść i cieszyć się grą. Gra zajmuje bardzo dobre, 42 miejsce w światowym ranking na BGG, jednak ze względu na zasady polecałbym ją raczej osobom już zaznajomionym z nowoczesnymi planszówkami i – jak sugeruje pudełko – graczom powyżej 12 roku życia. Co prawda zasady są dość intuicyjne, to za nimi kryje się potężna dawka złożoności i wszelkiej maści zależności. 2-4 graczy.

Ile to kosztuje? Najtaniej da się znaleźć za około 120 zł, chociaż ofert za 150 i więcej też nie brakuje. Jeśli znajdziecie w tej pierwszej cenie to bierzcie w ciemno – zarówno wydanie jak i rozgrywka są tego warte!

 

3. Steam

steam

O czym to jest? Martin Wallace to bardzo ceniony autor gier, a jego Steam to 56 gra świata wg rankingu BGG. Steam to kwintesencja gry kolejowej: nie tylko budujemy drogi na mapie, ale po postawionych torach przewozimy następnie towary pociągami, które możemy nawet sobie ulepszać. A do tego mamy drewniane pionki w kształcie lokomotyw.

Dla kogo to jest? Zwiększamy poziom trudności jeszcze bardziej: gry Wallace’a są znakomite, ale również bardzo wymagające. Steam to gra ciężka, długa i wymuszająca na nas wiele decyzji do podjęcia, wymaga cierpliwości i skupienia, dlatego na pewno nie jest dla wszystkich. Jednak jeśli macie czas żeby usiąść na 2 godziny do jednej gry i nie boicie się umysłowych wyzwań, to na pewno się na niej nie zawiedziecie! 3-5 graczy.

Ile to kosztuje? Gra jest obecnie nieco ciężka do zdobycia, tylko niektóre sklepy internetowe mają ją dostępną, a cena zaczyna się od 165 zł.

 

4. Trains

trains

O czym to jest? Trains reklamowana jest jako gra będąca połączeniem Dominiona i opisywanego wyżej Wsiąść do pociągu. Każdy gracz zaczyna z pulą kart, którą w trakcie gry będzie mógł powiększać decydując przy okazji, w którą stronę pójdzie jego taktyka. Znaczenie będzie miało nie tylko dobranie odpowiednich kart, ale również optymalne ich wykorzystanie. Klimat kolejowy co prawda jest mało widoczny, tworzą go głównie grafiki, jednak sama rozgrywka powinna zadośćuczynić temu.

Dla kogo to jest? Trains to gra raczej lekka, prosta w tłumaczeniu, chociaż niewątpliwie posiadająca głębię. Przeznaczona dla 2-4 graczy jest dobrą propozycją na szybką (ok. 45 minut) partię w gronie, które niekoniecznie zjadło zęby na planszówkach.

Ile to kosztuje? No i tu mamy największy minus gry. Obecnie najtaniej znalazłem Trains za 150 zł, zwykle jednak cena oscyluje bliżej 200 zł. W pudełku znajdziemy jednak ponad 500 kart i ponad 100 drewnianych znaczników, a także dwustronną planszę do gry, więc przynajmniej wiemy za co płacimy. Do gry jest również jeden duży dodatek, a także kilka małych wprowadzających jedynie dodatkowe mapy w cenie 50 zł za sztukę.

 

5. Colt Express

colt

O czym to jest? Colt Express to niewątpliwie nietypowa propozycja w tym rankingu. Jest to gra rodzinna w której napadamy na pociąg, a akcja tego napadu dzieje się na Dzikim Zachodzie, do czynienia mamy więc z szeryfem, rewolwerowcami itp. Każdy z graczy ma za zadanie zdobyć najwięcej bogactw z wagonów pociągu walcząc o nie z pozostałymi graczami.

Dla kogo to jest? Colt Express zdobyło planszówkowego Oscara, czyli nagrodę Spiel des Jahres w 2015 roku. Gra jest przeznaczona w zasadzie dla każdego kto lubi dobrą zabawę, przy czym warto do niej siadać w minimum 4 graczy (może grać maksymalnie sześciu). Proste zasady, trochę kombinowania, dynamiczna rozgrywka i klimat westernu sprawia, że gra jest znakomita do wciągania innych w planszówkowe hobby. A w samym centrum jest genialny trójwymiarowy model pociągu po którym będziemy się poruszać!

Ile to kosztuje? 100 zł wystarczy, żeby gra stała się Waszą własnością. Do tego niedawno pojawił się pierwszy dodatek wprowadzający m.in trójwymiarowy model dyliżansu, whisky i zakładników! Jego kupicie już za 55 zł.

 

Zabrakło miejsca, ale warto się przyjrzeć:

  • Age of Steam
  • Chicago Express
  • Railways of the World
  • Snowdonia