Gram na Planszy

TOP 5 gier dla… fanów Gwiezdnych Wojen

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Już 18 grudnia, czyli za 10 dni, premiera nowej części Gwiezdnych Wojen! Z kolei tydzień później będziemy już bawić się swoimi prezentami znalezionymi dzień wcześniej pod choinką. Oba wydarzenia to dobry moment by sprawdzić, jakie są najlepsze obecnie na rynku gry planszowe o Gwiezdnych Wojnach. A nuż jakiś fan dzięki temu dostanie wymarzony prezent? :)

1. Star Wars: Imperium Atakuje

imperium_atakuje

O czym to jest? Imperium Atakuje to przede wszystkim epicka przygoda pełna figurek i kart, które od razu przenoszą w sam środek wydarzeń o filmowym rozmachu. Warstwa fabularna może nie jest bardzo rozbudowana, niemniej jest to jedyna pozycja tego typu dla fanów Gwiezdnych Wojen i żaden z nich nie przejdzie obok niej obojętnie. Gracze mogą wcielić się w przedstawicieli obu stron Mocy, poprowadzić kultowe postacie znane z filmów. 11 pozycja w rankingu BGG mówi wszystko o jakości tej gry.

Dla kogo to jest? Imperium Atakuje to przeniesienie świetnego Descenta do świata Gwiezdnych Wojen, które przy okazji poprawia wszystkie mankamenty swojego pierwowzoru. Stąd też instrukcja może jest długa, jednak same zasady łatwe do ogarnięcia i raz zapamiętane zostaną w głowie na długo. Zarówno początkujący jak i doświadczeni gracze na pewno znajdą coś dla siebie.

Ile to kosztuje? Figurki, kości, ponad 200 kart, mnóstwo żetonów itd. Pudło jest wielkie i pełne, ale co za tym idzie cena również do małych nie należy. Najtańsza oferta to wydatek przynajmniej 300 zł, ale gra jest tego warta. A gdy podstawka się znudzi można dokupić masę najróżniejszych dodatków, od pojedynczych postaci po całe nowe kampanie. Co jednak mocno podnosi i tak już niemałe koszta.

 

2. Star Wars: X-Wing Gra Figurkowa

xwing

O czym to jest? Tak jak Imperium Atakuje traktowało o walkach bohaterów w najróżniejszych lokacjach mniej lub bardziej znanych z filmów, o tyle X-Wing zabiera nas w przestrzeń kosmiczną, w której walczyć będziemy za pomocą szczegółowych figurek wszelkiej maści statków kosmicznych. Będziemy mogli wybrać im pilotów i specjalne uzbrojenie, a następnie próbować oszukać wroga odpowiednimi manewrami.

Dla kogo to jest? X-Wing to gra, której opanowanie zasad zajmie chwilę, ale nauka gry na najwyższym poziomie może potrwać znacznie więcej. Wszystko jednak zależy też od tego z kim będziemy grać. Na pewno jednak podobnie jak w przypadku Imperium Atakuje tytuł ten z powodzeniem nadaje się dla początkujących i zaawansowanych graczy. Jest również niezłym wejściem w świat gier bitewnych. Warto wziąć pod uwagę również fakt, że jest to gra wyłącznie dla 2 osób.

Ile to kosztuje? Zestaw podstawowy to koszt mniej więcej 120-150 zł. Znajdziemy w nim wszystko potrzebne do rozpoczęcia przygody z grą, jednak przygoda ta charakteryzuje się tym, że w zasadzie od razu trzeba dokupić kilka z licznie dostępnych na rynku statków, ponieważ w podstawce znajdziemy zaledwie trzy statki: 2 dla ciemnej i 1 dla jasnej strony Mocy. Pozwala to rozegrać trochę bitew i dobrze opanować zasady, ale tylko rozbudza chęć na kolejne figurki.

 

3. Star Wars: Gra karciana

starwarslcgpl

O czym to jest? Karcianka Star Wars to propozycja dla dwóch (chociaż później się to zmienia) graczy, którzy epickie bitwy toczyć będą między sobą tym razem za pomocą kart. Wszystkie są świetnie ilustrowane i wzorowane na filmach, znajdziemy na nich wszystkich bohaterów i lokacje jakie tylko możemy sobie wyobrazić… i sporo więcej. Talie do gry każdy gracz przygotowuje na własną rękę co zapewnia mnóstwo pojedynków, które za każdym razem mogą wyglądać zupełnie inaczej.

Dla kogo to jest? I tym razem z grą poradzą sobie początkujący gracze, ale doświadczeni na pewno nie będą się nudzić tworząc kolejne śmiercionośne talie. Próg wejścia może jest dosyć wysoki, choćby ze względu na instrukcję, która do małych nie należy, a także karty, w które trzeba się najpierw wczytać co robią, a dopiero z tą wiedzą stworzyć talię – co również często początkujących graczy przytłacza. Przykłady na szczęście można znaleźć w instrukcji i internecie, więc dla chcącego nic trudnego ;) Ale na początku może się wydawać nieco przytłaczająca.

Ile to kosztuje? Zestaw podstawowy który starczy na sporą ilość rozgrywek to koszt mniej więcej 100 zł. Star Wars: Gra Karciana to jednak gra LCG, co znaczy że stale wychodzą do niej nowe dodatki, które po prostu chce się mieć :) Zwiększają one regrywalność, możliwości taktyczne, a jeden z dużych dodatków umożliwia również grę więcej niż 2 osobom.

 

4. Star Wars: Imperium vs Rebelia

imperium_vs_rebelia

O czym to jest? W przeciwieństwie do poprzednich gier Imperium vs Rebelia to niewielka karcianka, chociaż ponownie przeznaczona tylko dla 2 graczy. Temat jest na doczepkę, podczas gry nie poczujemy nic co by jakoś wiązało się z Gwiezdnymi Wojnami, ale chociaż karty ilustrowane są zdjęciami z klasycznej trylogii :)

Dla kogo to jest? Gra klimatem się nie broni, ale wygląda odpowiednio. Sama mechanika oparta jest w sporym stopniu o losowość, jednak da się nią naginać ku własnym celom. Zasady są proste. Na pierwszy rzut oka nawet za proste, co sprawia że gra wydawać się może zbyt trywialna. Na szczęście jest to mylne wrażenie i co prawda Imperium vs Rebelia wciąż odstaje od karcianek z górnej półki, to jednak jest wystarczająco dobra, żeby nie żałować zakupu. Szczególnie, jeśli kupicie ją komuś, kto bardziej jest fanem Gwiezdnych Wojen niż planszówkowym graczem.

Ile to kosztuje? W końcu mamy grę bez dodatków i innych wydatków, a sama gra kosztuje około 45 zł.

 

5. Carcassonne: Star Wars

carcassonne star wars

O czym to jest? Carcassonne już dawno przestało być grą tylko o rycerzach, kupcach itp. Tym razem jednak wkroczyło na ścieżkę Mocy. Do oczywistych zmian graficznych i nazewnictwa dołączyło kilka w mechanice, całość jednak nadal ma posmak Carcassonne. Czyli podobnie jak w grze wyżej tematyka Gwiezdnych Wojen to tylko grafika mająca przyciągnąć fanów trylogii. Jednak jeśli gra jest sama w sobie dobra, to chyba nic złego?

Dla kogo to jest? Ponieważ to wciąż jednak Carcassonne, nawet jeśli jego zatwardziali fani mówiliby co innego, to początkujący gracz nie będzie miał problemu z ogarnięciem tego tytułu. Z fanami Carcassonne trzeba uważać: jednym może się spodobać, innym niekoniecznie. Dla fanów Star Wars nie będzie to miało znaczenia dopóki jest Darth Vader :)

Ile to kosztuje? Jak każde wcielenie Carcassonne, tak i za to zapłacimy około 100 zł.