Gram na Planszy

Plan wydawniczy Portal Games – Polska mistrzem świata!

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Na siódmej edycji Portalkonu, która miała miejsce kilka dni temu, Ignacy Trzewiczek przedstawił plany wydawnicze Portalu. Krótkie podsumowanie: portfel płacze, półki patrzą z niedowierzaniem, narzeczona robi groźną minę. Zapowiada się epicki rok!

Przelećmy więc w skrócie co wydawnictwo Portal szykuje dla nas w tym roku:

Własne tytuły

Statki, łupy, kościotrupy – można rzecz: no w końcu! Premiera angielskojęzycznej wersji miała miejsce na Essen, czyli parę miesięcy temu, a polskiej wersji ani widu, ani słychu. Na szczęście już 4 lutego gra ma trafić w końcu do sklepów, do tego ze złotymi monetami w ramach rekompensaty. Grę miałem okazję zobaczyć na Rzuć Kostką i na stole prezentuje się ona bardzo fajnie, czekam z niecierpliwością na możliwość zagrania!

51. Stan: Master Set – ciągle ktoś pytał i o to również nadszedł ten dzień! Nowa odsłona starej gry, wszystkie dodatki w jednym pudle, do tego unikalne drewienka, jeśli zamówicie grę w przedsprzedaży na stronie Portalu. Ja zostanę przy Osadnikach, ale to wcielenie tej mechaniki, zresztą oryginalne, jest jak najbardziej tytułem godnym polecenia. Premiera być może w maju.

Cry Havoc – słyszymy o niej od dawna, a w tym roku w końcu zagramy w finalny produkt. 54 figurki, masa kart i innych komponentów, super hiper innowacyjny system bitew, 4 zupełnie różne frakcje. Automatyczny must buy, nawet jeśli wszystko co o niej mówią to obiecanki cacanki. Wolę – i muszę – przekonać się osobiście o tym, jak Portal robi ameritrasha.

First Martians – odpowiedź na to co się dzieje, kiedy twórca Robinsona idzie do kina na Marsjanina. Oparta na mechanice Robinsona gra postawi nas w roli pierwszych osadników na Marsie. Kilka trybów rozgrywki, 3 kampanie składające się z kilku scenariuszy, specjalna aplikacja generująca wydarzenia, jakie nas dotkną na czerwonej planecie… Brzmi niesamowicie! Premiera planowana na Essen. Kupię w przedsprzedaży!

Licencje IELLO

Bajkogry – tytuły nic mi nie mówią, nie jestem targetem, więc spasuję.

Niet – dla mnie niet. Dla fanów zbierania lew.

For Sale – rodzinna ekonomiczna karcianka dla 3-6 graczy mająca całkiem dobre noty na BGG. W skrócie: kupujemy budynki, żeby potem sprzedać je z jak największym zyskiem. Chętnie spróbuję.

The Big Book of Madness – zdecydowanie na ten tytuł ze wszystkich na licencji IELLO czekam najbardziej! Co prawda to kooperacja, ale jak w każdą można grać samemu :) Wcielamy się w adeptów magii, którzy za wszelką cenę musza pokonać różne stwory wychodzące z kolejnych stron tajemniczej księgi. Czyli planszowe Goosebumps :) Ale przepiękne graficznie!

Licencje Cool Mini Or Not

Nic nie mówili jak pytałem w wywiadzie po ogłoszeniu wydania Blood Rage – a tego właśnie się domyślałem: CMON stał się stałym partnerem Portalu i od tej pory możemy spodziewać się dużo nowych, wielkich gier! Sam mam Rum & Bones, ale polska wersja ułatwiłaby znalezienie współgraczy, liczyłem również na B-Sieged – może kiedyś.

Blood Rage – TAAAAAAAKKKK!!!!

Zombicide: Black Plaguemeh. Może to lepsza wersja poprzedniczek, ale nadal nie czaję tego tytułu.

The Others: 7 Sins – tytuł przypomina mi nieco Zombicide, mam nadzieję, że się mylę. Tak czy inaczej póki co zero emocji dla mnie. Liczę, że bliższe poznanie się z tym tytułem odmieni moje zdanie.

Inne gry

Dead Drop – jak List miłosny, ale lepsze. Mi to wystarczy, na pewno spróbuję.

Hand Made Wonders – gra imprezowa, w której dzielimy się na dwie-trzy drużyny, zakładamy jakieś opaski i za pomocą rąk tworzymy różne cuda architektury. Brzmi ciekawie, chociaż przewiduję kontuzje :)

 

Więcej o tytułach, jakieś obrazki i teksty Trzewika znajdziecie w poniższym filmiku:

YouTube Preview Image

 

Łącznie 34 nowe gry w 2016 roku (!!!) – a to wcale nie musi być koniec! Plus Heroes of Normandie… hahaha.

Jeszcze jedna nowość: Portal zmienił również swoje logo. Tak więc jeśli niedługo z okładki Robinsona czy Osadników będzie na was zerkać dziwne oko, ewentualnie jajko sadzone na patelni, to nie bójcie się, to tylko nowe logo Portalu.

nowe logo portalu

Na co najbardziej czekacie?