Gram na Planszy

Znalezione na Kickstarterze: Santorini

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Uwagę moją i wielu planszówkowiczów od ponad tygodnia przykuwa Santorini. Gra jest piękna, ma banalne zasady, ale też głębię pozwalającą cieszyć się nią przez długie miesiące. Czy rzeczywistość okaże się równie piękna jak zapowiedzi przekonamy się dopiero w listopadzie. Niemniej na pewno warto zainteresować się tym projektem.

Projekt na Kickstarterze ruszył dzięki Roxley Games, których pierwszym projektem był Steampunk Rally – gra, która zebrała 237 tysięcy dolarów kanadyjskich. Był to niewątpliwy sukces, ale Santorini już teraz pobiło ten wynik, a do końca zbiórki zostały jeszcze 3 tygodnie!

bogowie

Czego możemy się po Santorini spodziewać? Przede wszystkim trójwymiarowej planszy, na której nasi robotnicy, przedstawieni za pomocą świetnie wyglądających figurek, będą wznosić budynki charakterystyczne dla greckiej wyspy Santorini. Z estetycznego punktu widzenia gra prezentuje się wręcz zjawiskowo i jeśli tylko jakość komponentów będzie choć w połowie tak dobra jak ich wygląd, to Santorini będzie chyba na stałe rozłożone na stole robiąc za element dekoracyjny mieszkania.

santoriniW kwestii zasad nie może być chyba już nic prostszego. Najpierw musimy wykonać ruch o jedno pole naszym dowolnym budowniczym, a następnie wybudować na dowolnym z sąsiadujących (również po skosie) pól jedno piętro budynku. Gra kończy się w momencie, kiedy któryś z naszych budowniczych stanie na szczycie trzeciego poziomu dowolnego budynku.

Co w tym trudnego? Rywal może wybudować kopułę, dzięki czemu trzeci poziom na stałe stanie się niedostępny. W górę możemy poruszać się tylko o jeden poziom, dlatego może nas zabudować, by różnica była większa, skutkiem czego nasz budowniczy będzie musiał poszukać innej drogi.

Do tego włącza się cała masa kart bogów. Na początku gry losujemy po jednej takiej karcie, która na czas całej rozgrywki zmienia dla nas jedną z podstawowych zasad gry. Atlas pozwala wybudować kopułę na dowolnym poziomie, Hades nie pozwala rywalom zeskakiwać na niższy poziom, Gaja pozwala grać trzeba budowniczymi, ale do zwycięstwa potrzebuje wtedy dwóch z nich na trzecim poziomie. Jak widać każda gra będzie dzięki tym kartom zupełnie inna, a bogów razem z tymi odblokowanymi jest już ponad 20!

Do tego odblokowano również kilka kart bohaterów, których można używać w zastępstwie kart bogów. Oni również posiadają specjalną umiejętność, jednak można ją wykorzystać tylko raz w ciągu gry!

Graficznie gra wygląda moim zdaniem rewelacyjnie. Pomysł jest prosty, ale dający masę możliwości. Rozgrywka najprawdopodobniej zamknie się w 20 minutach. Gra przeznaczona była dla 2 osób, ale jeden ze stretch goali już dał możliwość gry w trójkę. Cena pojedynczej gry włącznie z wysyłką jest duża, ale rozwiązaniem będzie dołączenie do wspólnego zamówienia organizowanego na forum. Dzięki temu 130 zł wystarczy, żeby w listopadzie stać się posiadaczem Santorini – gry, w której pokładam ogromne nadzieje.

Strona zbiórki: Santorini na Kickstarterze.