Gram na Planszy

Mistrzostwa Polski w Królestwo w Budowie 2016 – 11 wad i zalet

Opublikowany:
Przez: Krzysztof Kowalczyk

Czwarty rok z rzędu wydawnictwo Rebel.pl organizuje Mistrzostwa Polski w grach planszowych. Po Wsiąść do Pociągu, 7 Cudach Świata i Splendorze, w 2016 r. przyszedł czas na Królestwo w Budowie.

Finał w listopadzie w Gdańsku, a tymczasem przez cały rok, rozsiane po całym kraju, rozegrane zostaną turnieje eliminacyjne w liczbie prawdopodobnie przekraczającej setkę! Darmowe! Z nagrodami dla pierwszych 3 osób! I co absolutnie najważniejsze: przychodzą na nie ludzie z twojej okolicy, a wszyscy lubią planszówki podobnie jak ty!

Wybrałem się ostatnio na eliminacje przeprowadzone przez Dom Gier GraMY w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr IV mieszczącej się na warszawskim Tarchominie. Pograłem, przegrałem i bawiłem się świetnie, a do tego załapałem się na fotorelację. ;)

Na podstawie tego doświadczenia postanowiłem przybliżyć czego można spodziewać się na takim turnieju i, co tu kryć, zachęcić wszystkich do wzięcia udziału w kolejnych. Jestem przekonany, że warto, ale że temat, jak wszystko inne, ma swoje wady i zalety, to spisałem je poniżej, tak jak ja je widzę, by każdy mógł zastanowić się sam czy to zabawa dla niego.

12973037_1132277543490446_5576483094248329570_o1. Zaleta: masz z kim i gdzie zagrać w planszówki

Nie każdy z nas ma to szczęście, że dysponuje lokalem i ma dużą grupę znajomych, lubiących grać w planszówki, z którymi zawsze i bez problemu jest w stanie umówić się na grę.

Jeśli nie masz z kim grać i nie wiesz gdzie znaleźć chętnychorganizatorzy turnieju eliminacyjnego rozwiążą te problemy za ciebie, zapewniając miejsce, wybierając czas i namawiając na przyjście grupę tobie podobnych planszówkoentuzjastów.

2. Wada: nie masz wyboru odnośnie gry

Nie dadzą ci jednak wolnej ręki w wyborze gry. Przychodzisz na rozgrywki w Królestwo w Budowie – musisz grać w Królestwo w Budowie. Przynajmniej raz. Potem, gdy odpadniesz, nikt nic ci już nic kazać nie może. ;)

3. Zaleta: Królestwo w Budowie to dobra gra

Ale czy to rzeczywiście wada, że musisz grać w Królestwo? To przecież bardzo dobra gra. W 2012 r. zdobyła prestiżową Spiel des Jahres (niemiecką nagrodę dla gry roku). Jeśli jej nie znasz, zerknij na naszą recenzję tego tytułu. Szybka, prosta gra z cieszącą oko planszą, kartami i drewnianymi domkami, które w trakcie kilku lub kilkunastu rund umieszczać będziesz na sześciokątnych polach, odpowiadających łąkom, lasom, pustyniom – w ten sposób budując swoje królestwo.

12923317_1132277183490482_4623659961988022190_n

Rozgrywka na 4 osoby tuż po rozpoczęciu

4. Zaleta: nie musisz by świetny w Królestwo w Budowie, by wziąć udział w turnieju Mistrzostw Polski

Jeśli nie znasz gry, ale zależy ci, by na turnieju wypaść jak najlepiej – przeczytaj zasady w domu. Jeśli chcesz się po prostu dobrze bawić – nic nie musisz czytać! Przed turniejem organizator i współuczestnicy wyjaśnią ci zasady. Na wszelki wypadek nie zapomnij jednak poprosić o to już przy zapisach.

Na turnieje przychodzą entuzjaści planszówek w różnym wieku i o bardzo różnym zaawansowaniu i doświadczeniu w grze. Ja sam, zanim gładko odpadłem w swoim pierwszym turnieju, rozegrałem całe 3 partie w Królestwo w Budowie. Zresztą, prawdopodobnie nie wypadłbym gorzej, gdybym nie zagrał żadnej. ;)

12592534_1132277523490448_1925204054590633329_n5. Zaleta: Poznajesz ludzi, z którymi możesz się potem spotkać przy innym tytule

Wspólna gra przy jednym stoliku to najlepszy sposób na nawiązanie planszówkowych znajomości. Nawet w trakcie jednej krótkiej partii można wyrobić sobie zdanie o tym, czy odpowiada nam czyjeś tempo gry, sposób zachowania przy stole, podejście do zagadnienia zachowania równowagi na płaszczyźnie rywalizacja-zabawa. I może za tydzień w tym samym miejscu, o tej samej porze, gdy turnieju eliminacyjnego już nie będzie, spotkacie się przy tym samym stole nad jakąś inną planszą?

6. Zaleta: nic nie płacisz, a możesz wygrać nagrody – gry planszowe i pieniądze w finale

Najlepsze w życiu rzeczy są za darmo – i tak samo jest z turniejami Mistrzostw Polski w Królestwo w Budowie. A choć nic nie płacisz, to masz szansę zakończyć rozgrywki z atrakcyjnymi nagrodami – nowymi, zafoliowanymi grami wydawnictwa Rebel.pl: Łowcy Skarbów, Szalona Misja i Na Grzyby. Nie mówiąc już o nagrodach finansowych (1000, 500 i 250 zł) dla zwycięzców listopadowego finału.

Przy okazji: recenzja Łowców Skarbów już na dniach na Gram na Planszy! Uchylę rąbka tajemnicy: Bartek jest przekonany, że gra jest warta zachodu. :)

7. Wada: turnieje są krótkie

Nic co dobre, nie trwa wiecznie. Turniej w Królestwo może zakończyć się dla ciebie szybko, już po jednej grze, jeśli przegrasz i odpadniesz.

8. Zaleta: na ogól nic nie staje na przeszkodzie, by zostać dłużej i pograć towarzysko

Nikt ci jednak nie zabroni, a wręcz wiele osób ucieszy się, jeśli zostaniesz dłużej i pograsz dalej, już towarzysko. Czasem takie towarzyskie gry mogą dostarczyć więcej frajdy, niż turniejowe, którym towarzyszy trema lub może trochę zbyt duża chęć zwycięstwa, przysłaniająca dobrą zabawę.

9. Wada: turniejów wcale nie jest aż tak dużo, jak mogłoby się wydawać

Jeśli już przekonałem cię, że warto wziąć udział w takim turnieju, to teraz muszę cię ostrzec. Choć w całym kraju odbędzie się ich mnóstwo, to statystycznie, na twoją okolicę, przypada pewnie nie więcej niż kilka. Najlepiej już teraz rozejrzyj się za odpowiadającym ci miejscem i terminem.

A gdyby takiego nie było, porozmawiaj z lokalnym sklepem planszówkowym, domem kultury, klubem, gdzie spotykają się planszówkowicze – jeszcze nic nie jest stracone! Rebel chętnie wypożycza gry i daje nagrody na potrzebę zorganizowania kolejnych turniejów, które zresztą szybko dopisuje do listy na stronie Mistrzostw.

Szukaj w swojej okolicy takich plakatów (albo takiego sympatycznego Jarka z Domu Gier GraMY) ;)

Szukaj w swojej okolicy takich plakatów (albo takiego sympatycznego Jarka z Domu Gier GraMY) ;)

10. Wada: rywalizacja może przysłonić zabawę

Wspominałem już o tym parę punktów wyżej, ale chciałbym napisać więcej, bo moim zdaniem trzeba. Fakt, że bierzemy udział w mistrzostwach, do tego gra w nowym towarzystwie oraz to, że do zgarnięcia są nagrody, objawia się prawdopodobnie u większości uczestników lekką tremą oraz chęcią wywarcia dobrego wrażenia i zaprezentowania się jako jak najlepszy gracz. Krótko mówiąc: wszyscy chcą wygrać jeszcze trochę bardziej niż podczas zwyczajnych, towarzyskich rozgrywek.

Przy stole jest ciszej, ruchy trwają dłużej, rozmów jest mniej. Niech cię to nie zmyli! Osoby lubiące wymagającą rozrywkę intelektualną i rywalizację, bawią się świetnie! A ci z nas, którzy – tak jak ja – woleliby trochę więcej porozmawiać i pożartować, będą to mieli już za chwilę w grach towarzyskich po zakończeniu turnieju.

11. Zaleta: możesz brać udział w tylu eliminacjach, w ilu chcesz

O ile nie wygrałeś już jakiegoś turnieju eliminacyjnego, możesz brać udział w kolejnych. Ilu tylko i gdzie tylko chcesz!

Zaproszenie zamiast podsumowania

Jeśli, podobnie jak do mnie, zalety wzięcia udziału w turnieju eliminacyjnym Mistrzostw Polski w Królestwo w Budowie przemawiają do ciebie bardziej niż wady, to proponuję, byś już dziś rozejrzał się za najbliższym turniejem eliminacyjnym, rozgrywanym w twojej okolicy i zapisał czym prędzej (bądź co bądź, liczba uczestników każdego spotkania nie jest przecież nieograniczona). Kościan, Nysa, Pabianicie, Katowice, Rzeszów, Olsztyn, Warszawa – to lista miejsc turniejów tylko z najbliższego tygodnia czy dwóch.

Ze swojej strony szczególnie zapraszam na rozgrywki w Warszawie w Cafe 8 Stóp (23.04) i Wodniku Szuwarku (24.04), przeprowadzane przez Dom Gier GraMY. Wybieram się na oba spotkania, zabieram żonę i oboje cieszylibyśmy się, gdyby pojawiło się tam jak najwięcej osób do wspólnej gry. Nawet jeśli zmniejszyłoby to nasze szanse na zgarnięcie nagród. No bo umówmy się – choć fajnie je zdobywać, to w grach planszowych nie chodzi przecież o nagrody, tylko o miłą, aktywną rozrywkę w towarzystwie sympatycznych ludzi. Nieprawdaż? :)

Zwycięzcy i organizator turnieju eliminacyjnego z 4.04.2016

Zwycięzcy i organizator turnieju eliminacyjnego z 4.04.2016

Więcej informacji, regulamin, lista turniejów eliminacyjnych – na stronie organizatora, Rebel.pl.