Gram na Planszy

Trucizna – recenzja

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Zapraszamy na recenzję nowej edycji starej gry autorstwa Reinera Knizii. Wydawnictwo G3 postarało się, żeby tegoroczna edycja wyglądała piękniej niż kiedykolwiek.

1. Wykonanie ♥♥♥

Standardowe dla małych karcianek od G3. Pudełko jest idealnych rozmiarów, żeby pomieścić wszystkie elementy. Okładka zachęca do zapoznania się z tytułem. W środku znajdziemy 50 bardzo ładnie ilustrowanych kart, instrukcję oraz notes do zapisywania punktów. Bez fajerwerków, ale bardzo przyzwoicie.

trucizna-1

2. Próg wejścia ♥♥♥♥♥

Zasady jak na karciankę autorstwa Reinera Knizii przystało są banalnie proste. Karty zagrywamy na kupki (kociołki) odpowiednimi kolorami i naszym głównym zadaniem jest nie przekroczyć wartości 13 w danym kociołku. Jeśli to zrobimy, to wszystkie oprócz właśnie dołożonej karty wędrują do nas dając nam punkty ujemne na koniec rundy. Zawsze musi być jednak jakiś twist. Nie inaczej jest w przypadku Trucizny. Jeśli na koniec rundy będziemy mieli najwięcej kart danego koloru, to nie przyniosą nam one punktów ujemnych. Trzeba więc albo nie brać nic, albo brać więcej niż inni :) Do tego dochodzą jeszcze karty trucizny dające nieco emocji grze, zawsze warte dwa punkty ujemne.

3. Pożeracz mózgu ♥♥

Trucizna to gra raczej lekka. Musimy kombinować, jak dokładać karty, żeby nie zbierać ich albo wcale, albo by mieć najwięcej z danego koloru. Wszystkie karty, jakie będą do naszej dyspozycji w danej rundzie dostajemy na jej początku, potem tylko się ich pozbywamy. Możemy więc zaplanować swoją taktykę naprzód, możemy kombinować na różne sposoby jak pozbyć się kart trucizn żeby do nas nie wróciły. Ogólnie jednak jest to gra prosta, w której nawet początkujący gracze nie powinni mieć problemu, by nawiązać wyrównaną walkę.

trucizna-1-3

4. Klimat ♥

Dorzucanie kart na stosik raczej alchemików z nas nie czyni :) Dbanie o to, żeby zawartość kociołków nam nie wykipiała ma swój urok, ale gra jest ewidentnie matematyczna, a temat został doklejony i mógłby być w zasadzie jakikolwiek inny.

5. Losowość ♥

Wszystkie karty dostajemy na początku rundy i jest to jedyny element losowości w grze. To, co potem zrobimy zależy już tylko od nas i naszych przeciwników.

trucizna-1-4

6. Interakcja ♥

Raczej ciężko mówić o jakiejkolwiek. Wiadomo, że zostawiając w kociołku sumę 13 nie ułatwiamy zadania kolejnemu graczowi, ale ma też inne kociołki jeszcze do wyboru. No chyba, że wszystkie są w podobnym stanie :) Jednak ma to co najwyżej posmak negatywnej interakcji, a nie jest jej kwintesencją.

7. Oryginalność

Brak.

8. Regrywalność ♥♥♥♥

Jeżeli gra wam się spodoba, to o regrywalność raczej bym się nie martwił. Matematyczna gra oparta jest zawsze o nowe liczby i rozwiązania, dlatego jeśli rozgrywka przypadnie wam do gustu, to sięgać można po nią przez długi czas. Siła Trucizny tkwi w jej prostocie i wątpię, żeby tego typu fillerek miał się po prostu znudzić. Co najwyżej można go będzie kiedyś zastąpić lepszym, ewentualnie gdy podobnych gier będzie w naszej kolekcji za dużo i postanowimy z niektórych zrezygnować.

trucizna-1-7

9. Skalowalność ♥♥♥♥

Trucizna to gra przeznaczona dla 3-6 graczy. We trójkę mamy dużo kart i dużo możliwości, w 5-6 graczy liczba ta maleje, a sytuacja między naszym ruchem zmienia się drastycznie i ciężko coś zaplanować. Niemniej w każdym składzie osobowym gra się dobrze, po prostu nieco inaczej ;)

10. Radość płynąca z rozgrywki ♥♥♥

Ciężko mówić o jakiejś wielkiej zabawie w tego typu grze. Jeśli lubicie tego typu łamigłówki, to Trucizna z pewnością was nie zawiedzie. Proste zasady pozwalają od razu zanurzyć się w rozgrywce, a dylematy co gdzie wrzucić, kiedy sprawić, że kociołek wykipi czy też jak efektywnie pozbyć się trucizny sprawiają niewątpliwą satysfakcję. Tym bardziej, że jeśli pozbyliśmy się trucizny, to ktoś będzie ją zaraz pewnie musiał wziąć, a to dodatkowa radocha przy stole :) Świetnie sprawdza się w roli fillera i z graczami niedzielnymi.

trucizna-1-6

Podstawowe informacje

  • Autor: Reiner Knizia
  • Wydawnictwo: G3
  • Wiek: 8+
  • Ilość graczy: 3-6
  • Czas gry: ok. 45 minut
  • Cena: 35 zł

 

Dziękujemy wydawnictwu G3 za udostępnienie gry do recenzji.

logo g3