Gram na Planszy

Wspieram planszówki #1

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

W nowym cyklu postaramy się przybliżyć gry planszowe, które obecnie zbierają fundusze na polskim crowdfundingu. Będziemy informować o nowościach, wypatrywać co nasz czeka w przyszłości, a także śledzić poszczególne akcje jak radzą sobie z tygodnia na tydzień. Może też uda się wyciągnąć jakieś dodatkowe informacje lub promoski i rabaty od wydawców :)

Co obecnie można wspierać?

T.I.M.E Stories

time stories

 • Wydawnictwo: Rebel
 • Kwota potrzebna do wydania gry: 60 tys. zł
 • Kwota zebrana: 176.048 zł
 • Koniec: 19 czerwca

Parę dni temu nominowana do nagrody Kennerspiels des Jahres 2016. 27 gra w rankingu BGG. Jako członkowie organizacji TIME gracze muszą odwiedzać przeróżne lokacje w ramach podróży do konkretnego momentu w historii świata. Cel jest jeden – odkryć tajemnicę i rozwikłać zagadkę tak, aby osiągnąć zamierzony efekt. Jedna z bardziej innowacyjnych gier 2015 roku, przygodówka znana komputerowym graczom przeniesiona prosto na nasze stoły. Zbiórka trwa na podstawkę i 3 dodatkowe scenariusze, które różnią się pod każdym względem.

Odblokowano już 17 stretch goali. Wszystkie to dodatkowe karty z alternatywnymi grafikami: wersje obecnych w grze postaci w drugiej płci. Jeden z nich to dokument w formacie PDF dzięki któremu każdy będzie mógł stworzyć swój własny scenariusz.

Na co warto zwrócić uwagę? Na pewno ciekawa wydaje się możliwość odwiedzin w wydawnictwie na weekend. Pakiet VIP to wsparcie kwotą 750 zł, a w pakiet wchodzą m.in. wybrana gra, przejazd i nocleg do Gdańska, a także masa grania w centrum operacyjnym Rebela. Poza tym design gry jest powalająco piękny!

Impuls

impuls

 • Wydawnictwo: Czacha Games
 • Kwota potrzebna do wydania gry: 30 tys. zł
 • Kwota zebrana: 26.511 zł
 • Koniec: 10 czerwca

Impuls to kolejna karcianka Carla Chudyka, autora m.in. Na chwałę Rzymu i Innowacji. I tyle wystarczy za rekomendację. No, koniecznie trzeba jeszcze wspomnieć o szacie graficznej, którą dostanie polska edycja. Piękna, nowoczesna i odpowiednia dla tak fajnej gry.

Gra jeszcze nie jest ufundowana, ale brakuje naprawdę niewiele. Odblokowano za to już jeden cel społecznościowy, dzięki czemu każdy wspierający dostanie dwie dodatkowe karty.

Na co warto zwrócić uwagę? Żadna inna edycja tej gry nie będzie tak piękna, jak polska. Grafiki zachwycają, czego nie można powiedzieć o oryginalnej wersji.

 

Mage Wars Arena i Academy

mage wars

 • Wydawnictwo: Games Factory Publishing
 • Kwota potrzebna do wydania gry: 45 tys. zł
 • Kwota zebrana: 44.662 zł
 • Koniec: 13 czerwca

Mage Wars: Arena to świetna taktyczna gra karciana z elementami zaczerpniętymi wprost z gier bitewnych, a Mage Wars: Akademia to jej „lżejszy” odpowiednik. Tom Vasel powiedział – „jeżeli miałbym zagrać w Magica, a tę grę – chyba wolałbym Mage Wars”. Mage Wars: Arena, wcześniej znana po prostu jako Mage Wars, zajmuje 67 miejsce w ranking BGG.

Gry są baaardzo bliskie ufundowania, a w kolejce czeka pierwszy cel w postaci karty promocyjnej.

Na co warto zwrócić uwagę? Księga czarów, w której zapiszemy swoje zaklęcia, to bardzo klimatyczny i fajny sposób na uporządkowanie swoich kart.

 

W imię Odyna

w imię odyna

 • Wydawnictwo: Baldar
 • Kwota potrzebna do wydania gry: 25 tys. zł
 • Kwota zebrana: 22.050 zł
 • Koniec: 20 czerwca

Kolejna gra wydawnictwa NSKN Games, którą w polskiej wersji językowej wyda Baldar. Simurgh był wielkim hitem, a W imię Odyna zostało ufundowane na trzy tygodnie przed końcem zbiórki. Tytuł polskiego autora zebrał na Kickstarterze 80 tys. dolarów. Jest to strategiczna gra przeznaczona dla 2 do 5 osób, która sprawdzi się w każdym gronie, także rodzinnym. Czas rozgrywki waha się w granicach 45-75 minut.

Jak tylko gra zostanie ufundowana, to zacznie się walka o odblokowanie bonusów. Pierwszym będą karty z pełnymi grafikami (bez czarnych brzegów), zaraz po nich dodatkowa karta budynku – kuźnia.

Na co warto zwrócić uwagę? Tematyka Wikingów jest dosyć ciekawa. W pudełku z grą znajdziemy m.in. 90 figurek wojowników. Do tej pory wydawnictwo Baldar stawiało na sprawdzone, dobre tytuły i jestem przekonany, że tym razem jest podobnie.

 

Wygnańcy: Oblężenie

wygnańcy

 • Wydawnictwo: Officina Monstrorum
 • Kwota potrzebna do wydania gry: 10 tys. zł
 • Kwota zebrana: 18.351 zł
 • Koniec: 4 czerwca

Wygnańcy: Oblężenie to gra strategiczna, która znalazła uznanie w oczach graczy z całego świata podczas kampanii na Kickstarterze. Dwa miesiące temu osiągnęła sukces zbierając 73 tys. dolarów od 724 osób. Gra przewiduje 3 warianty rozgrywki: dla 1-5 graczy, którzy mogą wspólnie stanąć na czele obrony twierdzy w kooperacyjnej rozgrywce; walkę pomiędzy grupą obrońców a napastnikami kierowanymi przez jednego z graczy; wariant solo.

Póki co odblokowano dodatkowy scenariusz do gry oraz nowego bohatera – bandytę. W kolejce czeka kolejny scenariusz.

Na co warto zwrócić uwagę? 119 drewnianych sześcianów w postaci żołnierzy nie robi wrażenia. Na szczęście można wybrać nieco droższą wersję, w której żołnierze będą plastikowymi figurkami. Klimat gry uratowany! :)

 

Wielka Wystawa Dinozaurów

mockup_i_komponenty

 • Wydawnictwo: CUBE Factory of Ideas
 • Kwota potrzebna do wydania gry: 28 tys. zł
 • Kwota zebrana: 10.303 zł
 • Koniec: 23 czerwca

Wielka Wystawa Dinozaurów to lekka, ale głęboka gra strategiczna dla całej rodziny. Luźno nawiązuje do wydarzeń z końca XIX wieku znanych pod nazwą „Wojna o Kości”, kiedy to paleontolodzy nie cofali się przed niczym, by prześcignąć swych rywali w odkryciach wielkich gadów. W trakcie gry będziemy mogli kraść znaleziska rywali, zastawiać na nich zasadzki, a nawet używać dynamitu.

Gra dopiero ruszyła z kampanią, póki co zebrała niecałe 40% potrzebnej kwoty i liczy na wasze zainteresowanie. W kolejce stretch goali czeka dodatkowy woreczek, karty promocyjne, a nawet znaczniki w kształcie dinozaurów.

Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim ciekawie zapowiada się rekonstruowanie szkieletów dinozaurów za pomocą zdobytych kości. Poza tym kto nie chciałby wcielić się w Rossa Gellera? :)

 

Wsparliście już niektóre z tych projektów? Mamy nadzieję, że za tydzień wszystkie z nich będą już ufundowane!