Gram na Planszy

Dr. Eureka – recenzja

Opublikowany:
Przez: Magdalena Cieślak

Dr Eureka to ekspresowa gierka wydawnictwa Bard, która sprawdzi nasz spryt i refleks! Rozgrywka zgodnie z opisem na pudełku powinna trwać około 15 minut, jednak przy dobrych zdolnościach graczy może skrócić się do… 3 minut! A to Ci nowinka :) Grać w nią może od 1 do 4 osób w wieku… w zasadzie dowolnym ;)

Gra polega na jak najszybszym i oczywiście poprawnym przemieszczeniu kolorowych kulek zgodnie z wytycznymi na rysunkach. Kto jako pierwszy dobrze ułoży 5 wzorów, wygrywa tytuł najlepszego naukowca!

Gra składa się z 12 fiolek i 24 kulek w trzech kolorach (czerwonym, zielonym i fioletowym). Każdy gracz otrzymuje 3 fiolki i po dwie kulki z każdego koloru. Kulki układa kolorami we fiolkach i jest gotowy do rozpoczęcia rozgrywki. Na środku stołu układa się stos kart wyzwań, czyli sekretnych receptur, do których musimy się zastosować. A w rzeczywistości to karty z pożądanym układem kulek. Na trzy-czte-ry jeden z graczy odkrywa wierzchnią kartę i zaczyna się wyścig! Kto pierwszy ułoży dokładnie taki sam zestaw jak na obrazku, zdobywa punkt (pamiętajmy, że 5 punków to ostateczne zwycięstwo!). Proste? Proste! Ale to nie wszystko :)

Jakkolwiek prosto by to nie brzmiało, należy pamiętać o kilku dodatkowych zasadach. Otóż kulki można przemieszczać tylko i wyłącznie za pomocą fiolek (pod żadnym pozorem nie wolno dotknąć ich rękoma). Również jeżeli kulka upadnie na stół, czyli wylejemy cenny składnik, gracz traci rundę. Można przerzucać kulki między jedną fiolką a drugą dowolną ilość razy do momentu, kiedy utworzą dokładnie taki wzór, jaki pokazuje karta. Wówczas należy krzyknąć: „Eureka!” i poddać się testowi, bowiem inni gracze muszą sprawdzić, czy rzeczywiście wzór został ułożony prawidłowo. Jeżeli tak, gracz otrzymuje kartę jako wcześniej wspomniany punkt i gra toczy się dalej. Aż do 5 wygranych jednego gracza.

I stąd właśnie rozbieżność w czasie rozgrywki. Bowiem jeżeli trafimy na spryciarza, którzy niczym struś pędziwiatr rozkmini wszystkie ułożenia, gra może potrwać 3 minuty. Jeżeli jednak walka jest wyrównana, wtedy może trwać dłużej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by grać do 10, 15 czy więcej punktów. Wszystko zależy od potrzeb zawodników.

Emocje towarzyszące rozgrywce są nie do podrobienia: często zdobycie karty to kwestia sekundy różnicy między graczami, a „Eureki!” rozbrzmiewają prawie w tym samym momencie. A ponieważ o nową kartę walczymy rozpoczynając z układem, na którym skończyliśmy gdy ktoś, lub my, krzyknął „Eureka!”, to czasem sporo zależy też od szczęścia. Czasem wystarczą dwa ruchy, żeby zdobyć punkt. Ale te dwa ruchy pod presją czasu trzeba też zauważyć, więc o losowość na pewno bym się w przypadku tej gry nie martwiła.

Dr. Eureka bardzo mi się podoba. Gra jest ekspresowa, łatwa, przyjemna, sprytna i daje wiele radości. Fajnie jest czasami ruszyć mózgownicą, sprężyć się i wywalczyć sobie punkt pokonując rywali. Jeżeli macie dobry refleks lub chcecie nad nim popracować, to ta gra jest dla was! Kolejnym plusem jest to, że można ją wyjąć zawsze i wszędzie, nawet mając baaaaaaardzo mało czasu – w czasie reklam na filmie lub w przerwie meczu zagramy 2-3 razy ;) Już nie wspomnę o wykonaniu… Jest dobrze, solidnie i kolorowo. Polecam każdemu jako świetny i przede wszystkim oryginalny przerywnik. Dzieci, rodzice i znajomi będą zachwyceni!

Podstawowe informacje:

 • Autor: Roberto Fraga
 • Wydawnictwo: Bard
 • Wiek: 6+
 • Liczba graczy: 1-4
 • Czas gry: ok. 10 minut
 • Cena: ok. 70 zł

Plusy

 • świetny pomysł na komponenty
 • bardzo łatwe zasady
 • ćwiczy szybkie myślenie
 • masa świetnej zabawy podczas gry
 • idealne jako króciutki przerywnik

Minusy

 • z niektórymi nie da się wygrać :)
 • niektóre fiolki nie stoją idealnie płasko

 

Dziękujemy wydawnictwu Bard za przekazanie gry do recenzji.