Gram na Planszy

Dixit 7: Wizje – recenzja

Opublikowany:
Przez: Magdalena Cieślak

Dixit. Magiczne słowo, które rozumie bodaj każdy planszówkowicz. Ba, zna ją wiele osób, które z planszówkami mają niewiele wspólnego. A to wszystko za sprawą wydawnictwa Rebel, które już parę ładnych lat temu wydało na naszym rynku tą prostą, a jednak niezwykle wciągającą grę. Od tego czasu pojawił się również Dixit Odyseja, czyli wersja dla nawet 12 (sic!) graczy oraz … 6 dodatków! Jaki jest ten najnowszy?

Po przygodach, podróżach, początkach, marzeniach i wspomnieniach przyszedł czas na WIZJE! Czyli całkiem nowy, ale jakże fantastyczny dodatek. Dixit 7: Wizje to rozszerzenie, które przedstawia… no cóż, właśnie tytułowe wizje. Nie są to zatem konkretne obrazy, ale pewnego rodzaju inwencja twórcza autora, w której jednak można z łatwością znaleźć elementy logiczne, o które można się zaczepić tworząc swoje skojarzenia lub odgadując skojarzenia innych graczy.

dixit 7 wizje

Plusem jest to, że karty nie są ani całkowicie banalne i rzeczywiste, ani też zupełnie dziwne. Autor znalazł złoty środek i stworzył obrazy ciekawe i dające wiele fantastycznych możliwości. Trzeba jednak przyznać, że jest to dodatek nieco „trudny”. O ile dwa pierwsze tworzyły z podstawką swego rodzaju całość, utrzymane były w podobnej stylistyce, o tyle Wizje są krokiem dalej, przede wszystkim w kwestii ilości elementów i skojarzeń, jakie mogą nasuwać.

dixit 7 wizje

Trzeba jednak też przyznać, że jest to jeden z najładniejszych dodatków. Dużym plusem i super „gadżetem” są złote zdobienia występujące na 21 kartach. Dodają one grze niesamowitego charakteru, stwarzając przy tym nowe możliwości w wymyślaniu skojarzeń. Niestety okazuje się, że występują one tylko w pierwszym nakładzie rozszerzenia, a później znikną. Ogromna szkoda, bo jest to coś, co jako pierwsze zwróciło moją uwagę i mnie zachwyciło. Do tego była to pierwsza prawdziwa nowość oprócz „tylko” kolejnych zwykłych obrazków.

dixit 7 wizje

Jeśli macie Dixita i kupujecie dodatki, to na pewno kupicie też ten. I się nie zawiedziecie. Co jeśli zastanawiacie się nad kupnem pierwszego lub drugiego dodatku? Wizje są piękne i dodają uroku całej grze. Są na pewno również bardziej „skomplikowane” niż Początki, mniej komiksowe niż Podróże, zdecydowanie lepsze niż Marzenia (ten dodatek zupełnie nie przypadł nam do gustu ze względu na ciemne barwy i zbytnią abstrakcyjność grafik) i bardziej „dorosłe” niż Wspomnienia. Do tej pory to właśnie Wspomnienia i Podróże podobały nam się najbardziej, a Wizje spokojnie umieszczamy na równi z nimi. Ale który jest najlepszy? Tego nawet najtęższe głowy nie rozstrzygną ;) Jedno wiem jednak na pewno: Wizje to wspaniały dodatek do wspaniałej gry i na pewno nie będziecie zawiedzeni po jego kupnie.

dixit 7 wizje

 

Za grę dziękujemy księgarni TaniaKsiazka.pl, oferującej tę i inne gry planszowe.