Gram na Planszy

Origami – recenzja

Opublikowany:
Przez: Bartek Cieślak

Bardzo lubię gry karciane, a szczególnie takie, w których karty mają wielorakie zastosowanie. Dlatego spodziewałem się, że Origami będzie fajnym fillerem, ale nie sądziłem, że nowa karcianka Rebela może być czymś więcej. Okazuje się jednak, że chociaż rolę fillera Origami spełnia świetnie, to sama gra nie jest zwykłą „prostą karcianką” i może nawet stanowić danie główne planszówkowego spotkania!

Jeśli szukacie gry o orientalnym klimacie, to muszę was rozczarować: oprócz nazwy raczej wiele go nie uświadczycie. Nawet grafiki na kartach na origami są tylko stylizowane, a ich nowoczesna forma – chociaż bardzo czytelna i miła dla oka – może rozczarować osoby, które spodziewały się bardziej tradycyjnej sztuki składania kartek papieru. Dla nich znajduje się jednak miły element w pudełku: mała karteczka, z której należy samodzielnie wykonać znacznik pierwszego gracza.

Poza brakiem wyraźnego klimatu, Origami jest jednak bardzo dobrą grą, na którą warto zwrócić uwagę. Przyjrzyjmy się najpierw kartom: każda, poza ilustracją zwierzęcia, ma swój koszt, punkty, ilość zagięć (będących „zasobami” w tej grze), przynależność do jednej z pięciu kategorii zwierząt i efekt karty. Efekty te są natychmiastowe, dające punkty na koniec gry, a także możliwe do wykorzystania co rundę tak długo, jak tylko karta będzie odsłonięta na stole.

origami

Nasze karty wykładamy w dwóch kolumnach, z czego ilość kart między nimi nigdy nie może być większa od 2, co sprawia, że siłą rzeczy będziemy musieli zakryć akcje specjalne kart i pozbawić się możliwości korzystania z nich. W ciągu jednej gry zagrywamy zwykle 10+ kart. Każda z nich ma koszt wyrażony w zagięciach, który musimy opłacić innymi kartami. Ważne jest to, że musimy odrzucić z ręki dokładną liczbę zagięć, co nieco komplikuje sprawę.

Każda karta daje nam punkty, które decydują o zwycięstwie. Punkty dostajemy za zagrane karty i ewentualnie za karty, które dają dodatkowe punkty na koniec gry za spełnienie różnych wymogów. Gra kończy się, gdy talia kart wyczerpie się po raz drugi, co dzieje się zwykle po 0k. 20 minutach gry. Wtedy kończymy rundę, każdy z graczy ma jeszcze jedną akcję i liczymy punkty. Ważne jest więc, by na maksa wykorzystać swoje karty, ponieważ o zwycięstwie decydują zwykle pojedyncze punkty. Nasze dwie pierwsze partie zakończyły się zwycięstwem żony o 1 punkt i moim zwycięstwem o 1 kartę (bo remis oznacza, że liczymy karty pozostałe w ręku). Kolejne wyniki w różnym składzie osobowym też były raczej zbliżone, dlatego każdy punkt jest tu na wagę złota.

origami

A propos gry w różnym składzie osobowym i skalowalności: nieco lepiej jest na 3 i więcej graczy, ponieważ część kart każe coś zrobić innym graczom, więc ich efekt, co oczywiste, będzie lepszy, gdy rywali będzie więcej niż jeden. Niemniej we dwójkę też gra się bardzo przyjemnie. Najważniejsze jest jednak to, że w talii jest pięć kategorii zwierząt, ale podczas gry korzystamy z tylu, ilu jest graczy. Dzięki temu regrywalność stoi na wysokim poziomie, a my możemy dowolnie mieszać kategoriami i szukać kolejnych sposobów na optymalne zbieranie punktów.

origami

Zasady są bardzo proste: w swojej turze możemy zagrać kartę płacąc jej koszt i aktywować efekt natychmiastowy, dobrać karty o wartości nieprzekraczającej 4 zagięć lub aktywować akcję specjalną odkrytej karty znajdującej się w naszej kolekcji. I już. Efekty kart również nie należą do takich, z którymi mógłby być problem: większość polega na dobraniu, zabraniu lub odrzuceniu karty, wykonaniu kolejnej akcji itp.

Dzięki temu Origami jest grą rodzinną, dobrą do gry z dziećmi czy rodzicami. Jednak ponieważ każdy punkt może zadecydować o zwycięstwie, to mamy tu sporo decyzji do podjęcia i gra nieraz każe nam się poważnie zastanowić nad tym „co dalej”. Z tego powodu jak już wspominałem na wstępie, Origami jest świetnym fillerem, ale może też pełnić funkcję podstawowego tytułu do gry podczas planszówkowego spotkania – spora głębia, regrywalność i krótki czas rozgrywki sprawiają, że chce się grać drugi, trzeci i kolejny raz. Do tego fajne wykonanie i niewielka cena – nic, tylko brać i grać! ;)

origami

Podstawowe informacje

 • Autor: Christian Giove
 • Wydawnictwo: Rebel
 • Wiek: 8+
 • Ilość graczy: 2-4
 • Czas gry: ok. 20 minut
 • Cena: 42,50 zł

Plusy

 • proste zasady
 • zajmuje niewiele miejsca na stole
 • duża regrywalność
 • dobra jako filler, gra rodzinna, „główne danie”
 • działa w każdym składzie osobowym
 • mało orientalne, niemniej bardzo przyjemne grafiki i minimalistyczny design kart

Minusy

 • fani origami i orientu mogą być rozczarowani brakiem klimatu